3. ledna 2019 11:51, aktualizováno  16:01 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Záchranáři vyprostili z domu v Magnitogorsku 39 těl. Sami riskovali zavalení

Výbuch v Magnitogorsku má nejméně tři oběti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výbuch v Magnitogorsku má nejméně tři oběti. | foto: Reuters

Magnitogorsk (Rusko) Pátrací operace v uralském Magnitogorsku ve čtvrtek skončila poté, co záchranáři z trosek domu poškozeného výbuchem plynu vyprostili tělo poslední oběti. Oznámila to agentura TASS s odvoláním na ruské ministerstvo pro mimořádné situace. Neštěstí si vyžádalo podle agentury Interfax 39 obětí.

„Již vytáhli poslední tělo. Pátrací a záchranná operace skončila,“ řekl novinářům náměstek ministra Alexandr Čuprijan. Současně ujistil, že pod troskami už nezůstalo žádné další tělo. Z 39 mrtvých bylo podle něj už 38 rozpoznáno, zbývá identifikovat ještě jednu ženu.

Záchranáři prohledávali sutiny celou noc. Ve městě, které leží asi 1400 kilometrů jihovýchodně od Moskvy, panuje mrazivé počasí, v noci teploty klesají až k minus dvaceti stupňům Celsia. Čuprijan uvedl, že sami záchranáři čelili hrozbě, že je zavalí dosud stojící stěny, jejichž výkyvy dosahovaly tří centimetrů.

Nejpravděpodobnější příčinou pondělního neštěstí je podle úřadů únik a následný výbuch plynu.

Lékaři uvedli, že stav ani ne ročního chlapečka, kterého objevili v sutinách živého v úterý, se mírně zlepšil. Už v úterý byl s vážnými poraněními letecky převezen z Magnitogorsku do Moskvy, kde je v jedné z nemocnic na anesteziologicko-resuscitační části chirurgického oddělení.

Rodinám úřady vyplatí odškodné

Ve městě ležícím na předělu evropského a asijského Ruska s více než 415 tisíc obyvateli vyhlásil gubernátor Boris Dubrovskij v pondělí stav nouze. Lidem, které neštěstí zasáhlo, slíbil rychlou pomoc v podobě peněz i náhradního ubytování. Jednotlivým rodinám ze zřícené budovy úřady prý vyplatí od 200 tisíc do jednoho milionu rublů (od 65 500 do 327 700 korun) v závislosti na tom, jak závažné zranění jejich členové utrpěli. Poškození mohou počítat i s odškodněním ve výši několika set tisíc rublů za zničený majetek a s příspěvkem na pohřeb, pokud ztratili někoho blízkého.

ČTK

Make-up pro děti: Legrace, nebo nebezpečí?
Make-up pro děti: Legrace, nebo nebezpečí?

Těžko obhájíte, že se make-up hodí jen pro dospělé, když v hračkářstvích prodávají dětská líčidla. V Česku už dokonce najdete i specializované salony, kde dětem udělají manikúru nebo pedikúru. Jak vysvětlit dnešním dětem, že na líčení mají dost času?

Najdete na Lidovky.cz