31. prosince 2018 8:56, aktualizováno 2. 1 9:29 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Šestnáct mrtvých a desítky pohřešovaných po výbuchu domu na Uralu. Na místo dorazil Putin

Výbuch plynu v domě v ruském Magnitogorsku má zatím 3 oběti, dalších téměř 80... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výbuch plynu v domě v ruském Magnitogorsku má zatím 3 oběti, dalších téměř 80... | foto: Reuters

Moskva Záchranáři z trosek domu poničeného výbuchem plynu v Magnitogorsku vyprostili šestnáct mrtvých těl. Oznámila to dnes agentura TASS. Předchozí bilance pondělního neštěstí v uralském městě na předělu evropské a asijské části Ruska čítala jedenáct mrtvých. Osud 27 pohřešovaných lidí je nejasný.

Z trosek desetipatrového domu se záchranářům podařilo vyprostit pět živých lidí, mezi nimi jedno dítě. Všichni byli s různými poraněními odvezeni do nemocnice.

Ruská ministryně zdravotnictví Veronika Skvorcovová vyjádřila obavy o nezvěstné, pokud se je za nynějšího mrazivého počasí nepodaří rychle najít. V pondělí i dnes se teploty v Magnitogorsku blížily k minus dvaceti stupňům Celsia a přes noc klesly pod tuto hranici.

Úřady povolaly na místo stovky záchranářů, kteří mimo jiné evakuovali obyvatele sousedních budov, jejichž statika je ohrožena.

Výbuch v Magnitogorsku má nejméně tři oběti.

Výbuch v Magnitogorsku má nejméně tři oběti.

Pětici hospitalizovaných raněných, včetně dvou dětí, mezitím navštívila ministryně zdravotnictví Veronika Skvorcovová, která se na místo neštěstí vydala na Putinův pokyn spolu s ministrem Ziničevem. Skvorcovová později ve státní televizi prohlásila, že s nastupující nocí se naděje na přežití případných zavalených značně snižuje.

Za příčinu neštěstí je předběžně považována exploze plynu. Podobné případy nejsou v Rusku podle médií vzácné. Často souvisejí s porušováním bezpečnostních předpisů či se špatnou údržbou plynových rozvodů. Úřady podle agentury Interfax kvůli magnitogorskému výbuchu zahájily trestní řízení pro zavinění smrti z nedbalosti.

V Magnitogorsku, který má více než 415 000 obyvatel a leží přibližně 1 400 kilometrů východně od Moskvy, vyhlásil gubernátor Boris Dubrovskij hned v pondělí stav nouze. Na středu je vyhlášen den smutku.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRIKÁŘ

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 18 000 - 24 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz