12. ledna 2019 9:47, aktualizováno  16:44 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pařížským obvodem otřásl silný výbuch. Zemřeli tři lidé, devět dalších je vážně zraněno

Exploze zasáhla své okolí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exploze zasáhla své okolí. | foto: Reuters

PAŘÍŽ Při silné explozi v pekařství v centru Paříže zahynuli v sobotu podle úřadů nejméně tři lidé. Více než čtyři desítky dalších osob utrpěly zranění, z toho devět je ve vážném stavu, uvedla agentura AFP. Mezi mrtvými jsou dva hasiči a španělská turistka. Příčinou neštěstí byl výbuch unikajícího plynu.

Podle pařížské policejní prefektury přišli o život dva hasiči, kteří v budově zasahovali při úniku plynu. Španělský ministr zahraničí Josep Borrell informoval o smrti španělské turistky a zranění dalšího Španěla. Stav devíti ze zraněných, kteří byli převezeni do okolních nemocnic, je vážný. Dalších 37 lidí má méně závažná poranění.

Castaner řekl, že mrtví jsou dva civilisté a dva hasiči. Podle prefektury o život přišli ale jenom dva hasiči, avšak stav 12 ze zraněných je vážný. Pařížský prokurátor Rémy Heitz řekl, že šlo o neštěstí, jehož příčinou byl únik plynu. Upozornil ale, že vyšetřování je teprve na začátku a že bilance nemusí být konečná. V Paříži jsou v pohotovosti tisíce policistů kvůli dalšímu protestu takzvaného hnutí žlutých vest.

Hasiči pomáhají se zraněnými.

Na místě vzplanul požár a těsně před devátou hodinou se ozvala exploze. Televize France 3 informovala o zraněných hasičích s tím, že jeden člen hasičského sboru se pohřešuje.

Výbuch otřásl pekařstvím Hubert v ulici Trévise, která je v 9. pařížském obvodu nedaleko Opery. Na snímcích bylo vidět mnoho trosek a vyražená okna i v patrech nad podnikem a rovněž v okolních domech. Podle francouzských médií v sobotu nemělo být pekařství otevřené.

Svědek z domu naproti řekl, že ráno viděl do pekařství vstupovat hasiče, ale nevěděl proč. Asi po hodině nastal výbuch.

Policie na twitteru požádala veřejnost, aby se místu vyhnula a nechala prostor pro hasiče a záchranáře. Těžce raněné evakuoval vrtulník, hasiči zraněným pomáhali z oken a evakuovali obyvatele zasažených bytů.

Hasiči pomáhají s evakuací.
Exploze zasáhla pařížský obvod.

Na místo přijel dopoledne Castaner a řekl, že situace je pod kontrolou a že do zásahu se zapojilo 200 hasičů a 100 policistů. „Je to ohromná exploze, bilance bude těžká. Otevřeli jsme přijímací centrum a nabízíme pomoc,“ řekl ministr. Na místo dorazil podle deníku Le Figaro také premiér Édouard Philippe a krizového jednání se zúčastnila i pařížská starostka Anne Hidalgová.

Francouzští hasiči zasahovali po výbuchu plynu.

Svědci z okolních domů zachytili na své mobilní telefony snímky místa. Z hotelu na ulici Trévise byli evakuováni hosté. Podle recepční byl výbuch velmi silný a lidé podlehli panice, že jde o teroristický útok. Jeden z policistů řekl, že lidé z evakuovaných domů jsou směřováni na radnici, která by měla poskytnout náhradní ubytování.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz