Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Deset mrtvých a desítky zraněných. Hasiči bojovali s požárem obytné budovy v Paříži

Svět

  7:15aktualizováno  12:29
Paříž - Při požáru obytného domu v Paříži zemřelo v noci na úterý nejméně deset lidí, uvádí média. Tato bilance podle televize BFMTV ještě nemusí být konečná. Vyšetřovatelé se přiklánějí k možnosti, že požár má kriminální pozadí. Zadržena byla v souvislosti s ním jedna žena, podle pařížského prokurátora obyvatelka domu. Jestli se podezření na žhářství potvrdí, půjde o nejhorší případ v Paříži za poslední roky, poznamenala agentura AP. Z hlediska počtu obětí jde podle AFP o nejhorší požár v Paříži za skoro 14 let.

Hořící budova (ilustrační snímek). foto: ČTK

Oheň zachvátil vrchní část osmipatrové budovy v 16. obvodě na jihozápadě města, ošetřeny kvůli němu musely být další zhruba tři desítky osob. Hasiči s živlem bojovali šest hodin.

Jeden člověk má vážné zranění. Mezi 27 lehce poraněnými jsou i tři hasiči....
Podle fotografií ze sociálních sítí se oheň rozšířil přinejmenším do 7. a 8....

Prokurátor Rémy Heitz řekl, že vyšetřovatelé se přiklánějí k možnosti, že za požárem je „kriminální“ důvod. Poblíž místa neštěstí byla zadržena obyvatelka domu a nyní je ve vazbě. Úřady zahájily vyšetřování kvůli žhářství s následkem smrti. Prokurátor zároveň upozornil, že vyšetřování je na začátku a příčina požáru dosud nebyla jednoznačně stanovena.

Zmíněná žena, čtyřicetiletá Essie B., byla podle listu Le Parisien, odvolávajícího se na nejmenované policejní zdroje, zadržena kvůli podezřelému chování: právě podpalovala popelnici a automobil zaparkovaný poblíž hořící budovy. Byla opilá a své počínání vysvětlovala konfliktem se sousedem. Podle prokurátora žena mívala dříve psychické potíže.

Hořet začalo přibližně hodinu po půlnoci v domě v Auteuilské ulici nacházející se nedaleko Bouloňského lesíku. Někteří lidé podle svědků začali volat o pomoc z otevřených oken, zatímco jiní se před plameny snažili utéci na střechu.

‚Viděli jsme křičící lidi na balkonech‘

V Paříži se znovu demonstruje: uzavřeno bylo 40 stanic metra, v akci je 8000 policistů

„Nejdřív jsme si mysleli, že jde o hádku, protože jsme slyšeli nějakou ženu velice silně křičet. Bylo okolo jedné (v noci). Křičela a křičela. Vyšli jsme a budova už byla v plamenech,“ vylíčil AFP Nicolas, který žije naproti domu, poničenému požárem. „Viděli jsme křičící lidi na balkonech, ale nemohli jsme pro ně nic udělat,“ dodal.

Podle fotografií ze sociálních sítí se oheň rozšířil přinejmenším do 7. a 8. poschodí budovy stojící v těsném sousedství dalších obytných domů.

S ohněm bojovaly zhruba dvě stovky hasičů. Podařilo se jim evakuovat okolo 50 obyvatel budovy, která byla postavena v 70. letech minulého století. „Zachránili jsme množství osob, včetně několika lidí, kteří prchli na střechu,“ řekl AFP Cognon.

V centru Moskvy hořel dům, ve kterém bydlí známí umělci. Zahynulo sedm lidí

„Paříž dnes truchlí,“ napsala na Twitteru pařížská starostka Anne Hidalgová o „strašné bilanci“ neštěstí. Jednání na radnici začalo minutou ticha. Místo neštěstí navštívila starostka a ministr vnitra Christophe Castaner, který potvrdil osm obětí a 36 zraněných. Hasiči podle něj zachránili více než padesátku životů. Mezi zraněnými je podle agentury AFP i šest hasičů.

„Myslíme na oběti,“ prohlásil prezident Emmanuel Macron a poděkoval hasičům za odvahu a záchranu mnoha životů.

Autor:

Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny
Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny

Tentokrát přinášíme soutěž pro všechny kreativní duše, které milují práci s látkami. Tři výherci získají šicí balíček od Funny Bunny, který dodá...