27. prosince 2017 8:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump změnil podobu ‚diskrétní‘ odměny pro vojáky. Zlatě září a nese jeho volební slogan

Americký prezident Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump. | foto: ČTK

PRAHA Pamětní prezidentská mince, kterou si při diskrétním ceremoniálu zpravidla odnášejí američtí vojáci, se dočkala po dvaceti letech své existence první výrazné změny. Stojí za tím přání současného amerického prezidenta Donalda Trumpa, na jehož základě je mince větší a v porovnání s předchozími mincemi září v trumpově oblíbené, zlaté barvě.

Podle webu The Washington Post se Trump při navrhování mince velmi angažoval a změna kurzu je výrazná. Měděnou barvu mincí dřívějších prezidentů, ať už třeba demokrata Baracka Obamy nebo republikána George Bushe mladšího, vystřídala zlatá, zaměstnanci Bílého domu přesněji pojmenovaná jako „velmi zlatá“.

23.prosince 2017 v 15:30, příspěvek archivován: 25.prosince 2017 v 18:31

Each POTUS and VP has an official coin to distribute. From left: Mike Pence, Joe Biden, Barack Obama. Bottom: Donald J. Trump, who has removed the Presidential seal and national motto and replaced them with his name (thrice) and his campaign slogan (twice) https://t.co/JFjKosRdZR

Tradiční prezidentskou pečeť a motto Spojených států E pluribis unum – Z mnohých jediný – vystřídalo heslo Trumpovy kampaně Make America Great Again (Udělejme Ameriku znovu skvělou) s vyobrazením orla bělohlavého se štítem v amerických barvách v popředí. Z mince zmizely taktéž tradiční symboly původních třinácti amerických kolonií. Naopak Trumpovo jméno se podle magazínu Newsweek objevuje na minci hned třikrát. 

Změny, zejména nahrazení státního motta Trumpovým sloganem, by podle zámořských médií mohly způsobit potíže. Mince jsou totiž věnovány především armádním důstojníkům, přičemž armáda má plnit pozici samostatné entity a nemá být veřejně spojována s jakoukoliv politickou stranou. Pamětní mince s volebním sloganem by pak tuto rovnováhu narušila.

„Pošlapává to tradici prezidentských mincí a ničí to jeden z hlavních amerických principů,“ řekl pro The Washington Post republikán Trevor Potter, který dříve stál v čele Federální volební komise.

Výrazné změny na pamětní minci rozvířily také vody sociálních sití, kde odpůrci nového designu mince označovali jako ostudné nebo laciné.

23.prosince 2017 v 22:00, příspěvek archivován: 25.prosince 2017 v 18:30

President Trump's new coin remakes the US in his own gaudy image, writes Dean Obeidallah for @CNNOpinion https://t.co/nGF0eArbZN https://t.co/8xIBuJJsHb

Tradice pamětních mincích má víc než dvacetiletou historii, přičemž vzhled mince se měnil jen minimálně – změny doznalo zpravidla jen jméno prezidenta. Pamětní mince jsou určeny především pro členy americké armády jako projev uznání za službu státu. Předání mince je podle ThinkProgress.org až tajnůstkářským aktem, když prezident oceněnému předává minci nenápadně při potřesení rukou.

Trumpovu pamětní minci by podle informací The Washington Post mohli kromě vojáků obdržet také prezidentovi stoupenci, kteří mu finančně přispěli na volební kampaň.

Martin Zíta, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz