22. února 2018 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bojovali do posledního dechu. Poslední momenty Zelených baretů před smrtí v Nigeru

Příslušník americké armády v Africe. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příslušník americké armády v Africe. | foto: U.S. Army

TONGO TONGO/NEW YORK/PRAHA Malá skupina amerických vojáků byla odříznutá od své jednotky. Měli nedostatečné vybavení a v nigerské poušti čelili přesile. Bojovníci věrní Islámskému státu je přepadli ze zálohy. Záběry z kamery upevněné na helmě seržanta Jeremiaha W. Johsona ukázaly poslední momenty amerických vojáků, příslušníků Zelených baretů, kteří zahynuli v Nigeru v říjnu minulého roku.

Šlo o největší ztrátu amerických vojenských jednotek v boji v Africe od sestřelení „Černého jestřába“ v Somálsku roku 1993. Tentokrát se však boj odehrál v Nigeru.

Seržant Johnson běžel v podřepu skrytý za černým SUV společně se seržantem Bryanem C. Blackem. Automobil řídil seržant Dustin Wright a snažil se dostat muže mimo palbu. Islámští radikálové se však přibližovali. Měli na sobě černé kukly a v rukou útočné pušky.

Wright zastavil automobil a běžel se skrýt. Jako první padl seržant Black. Wright se zraněného kolegu snažil odtáhnout za SUV, aby jej dostal mimo palbu zatímco jeho karabina M4 mu visela na rameni.

Seržant Bryan C. Black

Seržant Bryan C. Black

„Blacku!“ křičel na svého spolubojovníka Johnson a kontroloval mu rány. Seržant však nehybně ležel na zádech a neodpovídal. Zahnaní do kouta museli Wright s Johnsonem utéct a nechat Blacka na místě.

Rozhodli se sprintovat přes místy zarostlou poušť. Uběhli jen několik desítek metrů, než islámští radikálové zasáhli Johnsona. V ten moment zastavil i Wright. Kryl se za ostnatým keřem a pokoušel se zastavit postup nepřátel, kteří se blížili k jeho zraněnému kamarádovi. Ten stále ještě dýchal.

Islamisty se mu však nepodařilo zdržet nadlouho. Bojovníci pak Johnsona ležícího na zemi zasáhli několikrát zblízka. Pak se veškerá palba obrátila na Wrighta.

Žena seržanta Blacka dostává do rukou vlajku.

Žena seržanta Blacka dostává do rukou vlajku.

Společně s těmito třemi vojáky zemřel v nigerské poušti ještě seržant La David Johnson, který se oddělil od skupiny. Na místě mimo Američanů zemřeli i čtyři nigerští vojáci a jeden tlumočník.

Mnoho změn

Žádný z nich však v danou dobu neměl na místě být. Podle informací deníku The New York Times se na misi měnilo hned několik věcí. Za prvé šlo pouze o průzkumnou patrolu nigerských vojáků a amerických poradců. 

Všichni američtí vojáci měli v Nigeru za úkol pouze školit Nigeřany, ne bojovat. Cílem samotné mise bylo „jen“ projet několik checkpointů v pár obcích a vrátit se zpět na základnu. Nikdo neočekával nepřátelský kontakt.

Seržant Jeremiah Johnson.

Seržant Jeremiah Johnson.

Během mise však americké velení zjistilo, že v lokalitě se nejspíš pohybuje i lídr místní teroristické organizace. Speciální tým byl rychle připraven a nastoupený v helikoptéře. 

Muži na misi měli pouze poskytnout podporu týmu. Kvůli špatnému počasí, nebo poruše vrtulníku však byla celá akce odložená a nakonec zrušená. Nigersko-americký tým tak ovšem musel přenocovat mimo základnu.

Druhý den na misi měli vojáci nedostatek vody. Zastavili ve vesnici Tongo Tongo, aby načerpali ze studně vodu. Lano však nemělo na konci kbelík a tak se jeden z mužů nabídl, že přinese svůj, což vojáky zdrželo. Několik místních prý vidělo z vesnice rychle odjíždět motocykl.

Další zdržení

Následně za vojáky přišel místní starosta, aby je poprosil o léky pro několik nemocných dětí. Rozdávání léků místním je zdrželo mnohem déle, než shánění vody. Když konečně opustili vesnici, neujeli ani 150 metrů, když je přepadli útočníci.

SUV Američanů nemělo žádnou výkonnější zbraň a ani nebylo neprůstřelné. Měli jen útočné pušky a jeden granátomet. Podle novinářky The New York Times Rukmini Callimachiové americké vojáky většina jejich týmu opustila. V nejhorších momentech nepřišla letecká podpora a na rozdíl od oficiálních zpráv nebyla jejich těla okamžitě vyzvednuta.

Seržant Dustin Wright.

Seržant Dustin Wright.

Podle vyšetřování americké armády se mohl podílet na přepadení vojáků i samotný starosta vesnice, ve které se zastavili pro vodu. Měl totiž v telefonu kontakty na celou řadu místních teroristů.

Samotné záběry z helmy Jeremiaha Johnsona zveřejnila mauretánská tisková agentura, ke které se pravděpodobně snímky dostaly od místních teroristů. Pro New York Times několik forenzních expertů potvrdilo jejich pravost.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz