Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Tři mrtvé děti. Civilisté neumírali, tvrdí USA po razii speciálních jednotek. Somálci chtějí krevní peníze

Svět

  9:36
MOGADIŠU/PRAHA - Zkrvavená těla převezli do hlavního města Mogadišu. Při protiteroristické razii amerických a somálských speciálních jednotek ve vesnici Bariire zahynulo i deset civilistů. Vyplývá to z informací somálských představitelů a svědků. Američané však ve středu popřeli, že by při razii umírali civilisté.

Americké speciální jednotky SEAL ve vrtulníku Blackhawk. foto: Ministerstvo obrany USA

Je to vůbec první vyjádření USA po akci, která se v Somálsku uskutečnila 25. srpna 2017. Cílem byla likvidace džihádistických teroristů z organizace aš-Šabáb, spřízněné s organizací al-Káida. Podle vyšetřování Operačního velení speciálních jednotek Afrika (SOCAF) ale při akci v Bariire neumírali žádní civilisté.

„Po důkladném posouzení operace vedené Somálskou národní armádou a obvinění, že zemřeli i civilisté, jsme vyšetřování uzavřeli s tím, že jedinými oběťmi byli ozbrojení nepřátelští bojovníci,“ píše se v krátkém prohlášení SOCAF. „Před každou akcí s partnerskými silami probíhá důkladné plánování a koordinace tak, aby došlo k redukci nebezpečí civilních obětí.“

Příbuzní chtějí peníze za zabití a omluvu

Jenže jak oficiální somálští představitelé, tak očití svědci oslovení agenturou Reuters, tvrdí už od srpna, že umírali i civilisté a že se armáda nechala vtáhnout do místní války klanů. Přeživší a příbuzní obětí chtějí „krevní peníze“ - jakousi pokutu za zabití (prolití krve) a také omluvu.

Američané nezveřejnili žádné podrobnosti z vyšetřování, jen tvrdí, že všichni mrtví byli ozbrojenci aš-Šabábu. „Těch 10 lidí byli civilisté. Zahynuli nešťastnou náhodou. Vláda a příbuzní budou jednat o kompenzacích. Rodinám vyjadřujeme soustrast,“ řekl na pohřbu obětí 31. srpna jeden ze somálských představitelů Mohamed Ahmed. Podle zástupce guvernéra oblasti Lowera Shabelleho zemřely i tři děti.

Občanská válka v Somálsku
Black Hawk pilotovaný Michaelem Durantem v Somálsku

Somálská vláda slíbila veřejné vyšetřování operace, nakonec z něj ze strachu ze znepřátelení členů mocných klanů upustila. Právě členové klanů byli mezi zabitými.  

Spojené státy letos vystupňovaly úsilí v boji s terorismem v Somálsku. V březnu totiž prezident Donald Trump uvolnil restrikce ohledně vojenských zásahů v zemi, kde v roce 1993 při razii proti místnímu vůdci Mohamedu Farrahovi Aididovi ozbrojenci sestřelili dva vrtulníky a zabili 18 členů amerických speciálních jednotek. Akce byla důkladně popsána v knize a filmu Černý jestřáb sestřelen - o nechvalně proslulé akci čtete zde.

Americký vrtulník nad Mogadišu v roce 1993

Po Trumpově rozkazu tak došlo v květnu k prvnímu úmrtí amerického vojáka v Somálsku po roce 1993 - v květnu při akci zahynul speciál z jednotky SEAL. Američané zintenzívnili i údery z letadel a dronů.

Somálskem zmítá občanská válka od roku 1991, v současnosti má slabou vládu, podporovanou mezinárodním společenstvím.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!