12. května 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zelený baret s 16 ranami v břiše i zádech. Záhadná smrt amerického vojáka v Africe jitří emoce

Seržant La David Johnson. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Seržant La David Johnson. | foto: US Defense Department

WASHINGTON/PRAHA Loni v říjnu zemřeli v Nigeru čtyři američtí vojáci. Byly známé poslední momenty tří z nich, ale ne seržanta La Davida Johnsona. Byl nalezen s ranami v břiše i na zádech a s jeho tělem pravděpodobně někdo manipuloval. V případu byla spousta nejasností. Armádní vyšetřování incidentu však chybu velení nepřipustilo.

Byla to největší ztráta amerických vojenských jednotek v boji v Africe od sestřelení „Černého jestřába“ v Somálsku roku 1993. Tentokrát se však boj odehrál v Nigeru.

Čtveřice amerických vojáků padla 4. října loňského roku při přepadení bojovníky, kteří podporovali teroristickou skupinu IS. Video z helmy seržanta Jeremiaha W. Johsona ukázaly poslední momenty amerických vojáků, příslušníků Zelených baretů. Na záznamu, který následně zveřejnili islamisté, jsou však vidět jen tři ze čtyř amerických vojáků. Zprávy o čtvrtém z nich naprosto chyběly.

Zkrácený minutový záznam z kamery Jeremiaha Johnsona

„Seržant La David Johnson se oddělil od skupiny a během útoku zemřel.“ To byly jediné informace, kterými disponovala média i američtí kongresmani o posledních momentech pětadvacetiletého seržanta americké armády.

Jeho ženě volal prezident Donald Trump až několik dní po incidentu. Sdělil jí svou upřímnou soustrast a tím se spustil kolem celé události mediální kolotoč. Prezident ženě sdělil, že Johnson věděl, k čemu se upsal. Podle floridské kongresmanky Fredericy Wilsonové to bylo velice hrubé a necitlivé.

Právě Wilsonová, která je blízká přítelkyně rodiny zabitého seržanta, požadovala od října vyšetření smrti a detailní informace o posledních momentech vojáka. Kolem události se totiž podle ní odehrálo až přílišné množství podivných událostí.

Například to, že tělo seržanta La Davida Johnsona odvezli příslušníci americké armády až dva dny po události. Místní na jeho tělo narazili 6. října, leželo na zádech pod stromem. Zelený baret měl v sobě několik střelných ran, včetně řady zásahů do zad. Podle kongresmanky se muselo s jeho tělem posmrtně hýbat.

Seržant Bryan C. Black, 35 let, seržant Jeremiah W. Johnson, 39 let, seržant La...

Seržant Bryan C. Black, 35 let, seržant Jeremiah W. Johnson, 39 let, seržant La David Johnson, 25 let, a seržant Dustin M. Wright, 29 let. Všichni zemřeli při útoku v Nigeru.

„Jak by se dostal pod strom, když byl šestnáctkrát zasažen?“ ptala se v Kongresu Wilsonová. „Některá poranění měl na zádech, na kterých ležel, a ruce měl podél těla. Jak se tohle stane? Je to velmi podivné, podezřelé a neuspokojivé pro mě a jejich rodinu.“

Podle generála Josepha Dunforda vyslala armáda do místa přepadení amerických jednotek okamžitě po první zprávě o útoku dron, který měl monitorovat celou událost.

„Jakmile požádali o pomoc, během několika minut byl na místo vyslán pozorovací a rozpoznávací zpravodajský letoun,“ uvedl Dunford při oznámení útoku. Kongresmanka Wilsonová poté požadovala, aby jí byly zpřístupněny záznamy, které by mohly ukázat, co se stalo s La Davidem Johnsonem. 

Žena seržanta Blacka dostává do rukou vlajku.
Seržant Jeremiah Johnson.

Armáda jí prý slíbila, že se na video z dronu bude moci podívat. Nakonec se však k němu nedostala, ačkoliv o to několikrát požádala. Video totiž podle vedení armády neexistuje.

Armáda chybu nepřipustila

Wilsonová vystoupila v Kongresu den před zveřejněním výsledků měsíce dlouhého vyšetřování ministerstva obrany pod vedením generálmajora Rogera Cloutiera, šéfa afrického vedení armády USA. Ministerstvo zveřejnilo jeho znění ve čtvrtek.

Podle nálezů nevedlo ke smrti Američanů „žádné selhání, nedostatek či špatné rozhodnutí uvnitř armády.“ Tým vojáků byl podle veřejné části zprávy nedostatečně vybavený, cestoval v neobrněných vozidlech a nevezl s sebou ani jeden kulomet. Proč tomu tak bylo nebo čí to byla chyba, výsledky vyšetřování neřeší.

Velení však připustilo, že kdyby nebylo včasného zásahu francouzského letectva, mohlo v Nigeru zemřít daleko více amerických a nigerijských vojáků.

Seržant Dustin Wright.

Seržant Dustin Wright.

Arnold Writght, otec jednoho ze zesnulých vojáků a sám bývalý armádní příslušník, uvedl pro deník The New York Times, že zpráva o vyšetřování byla neúplná a značná část zůstala v utajení. 

„Mají svůj příběh a budou se ho držet. Nezáleží na tom, co já řeknu. Udělali to z politických důvodů. Chápu to, ale neznamená to, že je to tak správně,“ uvedl Wright, který četl veřejnou část zprávy ještě před jejím zveřejněním.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz