2. dubna 2018 10:47, aktualizováno  13:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Islamisté z Boko Haram udeřili v Nigérii. Jejich útok si vyžádal 18 obětí a 84 zraněných

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Ofenziva nigerijské armády proti extremistům z militantní sekty Boko Haram. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ofenziva nigerijské armády proti extremistům z militantní sekty Boko Haram. | foto: Reuters

MAIDUGURI Při útoku ozbrojenců pravděpodobně patřících k islamistické teroristické skupině Boko Haram zemřelo v neděli večer 18 lidí a dalších 84 bylo zraněno. Útok se odehrál ve městě Maiduguri na severovýchodě Nigérie, kde měla kdysi Boko Haram centrálu, informovala v pondělí agentura AFP s odvoláním na státní záchranářskou službu SEMA.

„V tuto chvíli jsme napočítali 18 těl ve dvou čtvrtích Bale Shuwa a Bale Kura,“ řekl AFP pracovník SEMA odpovědný za evakuace. Dodal, že „osoby byly zabity, když se snažily uprchnout před střelbou mezi povstalci a vojáky“. Armádní mluvčí plukovník Onyema Nwachuku řekl agentuře Reuters, že zabito bylo 13 povstalců.

Jiný důstojník nigerijské armády pod podmínkou utajení jména popsal, že ozbrojenci zaútočili na vojenskou základnu na kraji města a použili při tom jak sebevražedných atentátníků, tak střelných zbraní a výbušnin. „Osmnáct (bojovníků) dorazilo pěšky, aby zaútočili na základnu, zatímco sedm sebevražedných atentátníků cílilo na civilisty v (čtvrtích) Bale Shuwar a Alikaranti,“ řekl.

Město Maiduguri je metropolí spolkového státu Borno a také místem, kde organizace Boko Haram před 16 lety začala působit. Islamisti v posledních letech často podnikají útoky například na místní univerzitu nebo uprchlické tábory, kvůli čemuž okraje města se skoro třemi miliony obyvatel v současnosti lemují ochranné příkopy a bariéry.

Útočily i dívky s výbušninami na těle

Boko Haram podle AFP své útoky na Maiduguri o Velikonocích vystupňovala. Už v pátek zaútočily čtyři dívky s výbušninami na těle na uprchlický tábor Zawuya na kraji města a zabily dva lidi.

Před týdnem nigerijská vláda oznámila, že už nějakou dobu jedná s Boko Haram o nastolení klidu zbraní. Není však jasné, se kterými částmi teroristické organizace se rozhovory konají, nebo která frakce stojí za nedělním útokem. Několik dní před oznámením vlády a údajně po „úsilí prezidenta Muhammadu Buhariho“ propustili radikálové 105 ze 110 dívek, které 19. února unesli z internátní školy ve městě Dapchi.

Skupina Boko Haram bojuje za striktní dodržování islámských zákonů a je aktivní zejména na severovýchodě Nigérie. Název skupiny znamená v překladu z hauštiny „západní vzdělávání je hřích“. V uplynulých devíti letech si násilí páchané touto skupinou v Nigérii vyžádalo přes 20 000 obětí a více než 2,5 milionu lidí vyhnalo z jejich domovů.

ČTK
  • 1Diskuse

Najdete na Lidovky.cz