Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Náš únos nebyl původně v plánu, píše dívka v tajném deníku z tábora Boko Haram

Svět

  8:14
CHIBOK (Nigérie) - Naomi Adamuovou v roce 2014 unesli s dalšími 275 studentkami dívčí školy v nigerijském Chiboku ozbrojenci z teroristické organizace Boko Haram. V květnu byla jednou z 82 dívek, které islamisté propustili na svobodu. Odnesla si s sebou i tajný deník, ve kterém se čtyřmi kamarádkami dokumentovala život na základně únosců v lesích rezervace Sambisa.

Jedna z dívek unesených organizací Boko Haram (ilustrační foto). foto: Reuters

Deník si nyní přečetla i reportérka britské stanice BBC. Vyplývá z něj například, že únos zřejmě vůbec nebyl původním záměrem teroristů.

„Každý den nás bili. (...) Byly jsme otrokyně,“ řekla o třech letech v táboře Boko Haram Adamuová. Deník psala, jak říká, kvůli vzpomínkám. Za pomoci sešitů určených pro hodiny islámské nauky se o to snažily mnohé unesené dívky, Adamuové se ale podařilo svůj sešit uchránit před vězniteli, kteří nalezené deníky pálili. Poměrně dobrou angličtinou a lámanou hauštinou do něj psaly ještě další čtyři kamarádky. Všechny až na jednu jsou teď na svobodě. Sarah Samuelová je společně se stovkou bývalých studentek stále pohřešovaná.

Boko Haram propustila 82 nigerijských školaček, v zajetí jich zůstává přes 100

Nejzásadnějším zjištěním vyplývajícím ze zápisků je to, že únos stovek mladých žen zřejmě nebyl původním plánem teroristů. V deníku se píše, že si muži přišli pro „motor“, není ale jasné, o jaký stroj mělo jít. Když jej útočníci nenašli, strhla se mezi nimi hádka ohledně dalšího postupu. Nakonec se rozhodli pro únos.

Někteří chtěli dívky spálit

„Začali se mezi sebou hádat. Jeden malý kluk řekl, že by nás měli všechny spálit. ‚Ne, vezmeme si je do Sambisy,‘ řekl někdo jiný. ‚Ne, udělejme tohleto. Odveďme je... za jejich rodiči.‘ Hádali se a pak někdo řekl: ‚Ne, nemůžu odjet s prázdným autem a vrátit se s prázdným autem. Když je vezmeme k (Abubakarovi) Shekauovi (vůdce Boko Haram), on bude vědět, co udělat‘,“ líčí deník okamžiky únosu.

Další stránky například odhalují, že jedna z obětí během převozu upozornila únosce, že některé dívky se snaží uprchnout a seskakují z vozidel. „Řidič je hledal se svítilnou, ale nikoho nenašel. Pak jim řekl, aby zůstaly na místě, že když ještě některá vyskočí (...) zastřelí ji,“ zapsaly autorky deníku.

Únosci z nich chtěli udělat muslimky

Jedním z cílů únosců bylo konvertovat dívky k islámu. Většinu obětí tvořily křesťanky a teroristé jim v jednu chvíli dali na vybranou: buď se stanou muslimkami, nebo budou polity benzinem a zapáleny. Některé dívky si vybraly smrt, ale nakonec se ukázalo, že v nachystaných kanistrech nebyl benzin, nýbrž voda. Mladé ženy také věznitelé často tlačili k sňatku. „Chtěli, abychom se za ně provdaly a když jsme odmítly, bili nás,“ popsala Adamuová, která nyní studuje na univerzitě ve městě Yola.

Po medializovaném útoku Boko Haram v Chiboku vznikla mezinárodní iniciativa Bring Back Our Girls (Vraťte nám naše dívky), ve které se angažovala například i bývalá první dáma USA Michelle Obamová. Ze zápisků obětí ale vyplývá, že někteří obyvatelé severovýchodní Nigérie se k nim otočili zády. Jednoho dne se prý skupině dívek podařilo uprchnout, místní je ale hned islamistům vrátili.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Mohlo by vás zajímat