Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jedna manželka stačí. Za vznik Boko Haram může polygamie, tvrdí muslimský vůdce

Svět

  6:00
ABUJA - Polygamie je v širokém měřítku akceptovaná po celém území afrického státu Nigérie. Jeden z nejvíce prominentních muslimským lídrů se ji ale bude snažit v některých případech omezit. Důvod to má jasný – podle něj polygamie v chudších kruzích vede k vzestupu islamistické militantní skupiny Boko Haram, která stojí za násilným povstáním v zemi.

Nigerijský emír chce reformovat mnoho aspektů manželského práva foto: Reuters

V Nigérii polygamní manželství s několika ženami, obzvláště pro muže, kteří si to nejsou schopni z ekonomických důvodů dovolit, bylo katalyzátorem změn. Za ně bojuje muslimský vážený duchovní vůdce Muhammad Sanusi, emír ze státu Kano.

„Na severu země je běžnou věcí, že muž, jenž si nemůže dovolit jednu ženu, si vezme rovnou čtyři,“ řekl během uplynulých dní emír. „Skončí to tím, že tito muži mají dvacet dětí bez vzdělání a na ulici. Osudem nezajištěných dětí je dostat se pod křídla gangů a teroristů,“ vidí spojitost emír.

V mnoha severních městech se opuštěné děti shromažďují do skupin, které dříve či později mohou zrekrutovat militantní skupiny jako je například Boko Haram.

Zákaz polygamie jako zbraň

Boko Haram

Radikální a islamistické hnutí Boko Haram vzniklo v roce 2009. Snaží se vytvořit stát s přísnými pravidly islámského práva šaría. Skupina operuje především na severovýchodě Nigérie. Terorizují ale i pohraniční oblasti států sousedících s Nigérii - Kamerunu, Nigeru a Čadu. Boje si dosud vyžádaly na 20 000 obětí a asi 2,6 milionu lidí, kteří kvůli fundamentalistům museli opustit své domovy.

„Polygamie není o nic méně častá v bohatých kruzích než naopak, problémem ale je polygamie ve venkovských oblastech, a to speciálně na severu země,“ uvedl web britské televize BBC.

Mnohoženství je legální. Ačkoli oficiální registr manželství dovoluje pouze jednu ženu, rovněž ale obsahuje klauzuli o manželství na základě tzv. „zvykového práva“. To se může lišit v závislosti na komunitě. Když je islámská, muž nesmí mít více než čtyři manželky najednou. Měl by také se ženami zacházet „spravedlivě a rovnoměrně“. V opačném případě by měl zůstat v monogamním manželství.

Emír nebyl příliš konkrétní v tom, jaké zdroje ho dovedly k takovému prohlášení. Zmínil ale například studii Royal Society Scientific Journal z roku 2012, ve které autoři došli k závěru, „že polygamní společnosti jsou mnohem náchylnější k válce, násilí a znásilňování,“ napsal web televize BBC. „Příčinou není hojnost nevzdělaných dětí, ale přebytek chudých mladých mužů bez vidiny budoucnosti.“

Nigérie místo Boko Haram bombardovala uprchlický tábor, zemřelo více než 100 lidí

Návrh byl předložen Radě islámských učenců k ověření. Za dva týdny bude předložen zákonodárcům státu Kano. Pokud bud schválen, bude se návrh vynucovat prostřednictvím islámských rodinných soudů. Většina případů rodinného práva je řešena právě tak. Problémem ale zůstává, že mnoho manželství na území Nigérie je neregistrovaných.

Stát Kano byl jedním z několika severních zemích, který postavil právo šaría, po ukončení vojenské vlády v roce 1999, na stejnou pozici se státní mocí.

Ostatní reformy

Návrh zákona je součástí několika reforem Muhammada Sanusiho. Emír bere jako své poslání modernizovat sever země. Ten má vyšší úroveň chudoby a negramotnosti než jih.

Zákon rovněž obsahuje klauzule o právech v manželství, vzdělávání a dědictví. Emír do návrhu vložil i část, která přísně trestá domácí násilí na ženách. Dokonce obsahuje i klíčové právo, které umožňuje ženám se rozvést, když bude domácí násilí dokázáno. Žena bude mít nově i právo před sňatkem muže odmítnout. Tím emír bojuje s nucenými manželstvími.

‚Nikdo se o nás nestará.‘ Boko Haram zveřejnila nové video s unesenými školačkami

Pro emíra Sanusiho je klíčové pracovat i na vzdělávání. „Gramotnost žen se ve státě Kano pohybuje mezi 35 až 50 procenty. Na severu je žalostně nízká – v takové společnosti ženy nikdy o svých právech vědět nebudou,“ píše BBC.

Emír s reputací reformátora má sám čtyři manželky. Na konferenci, kde návrh zákona přednesl, ale vzápětí dodal, že na polygamii není nic špatného, pakliže muž má takový status, aby všechny ženy i děti zaopatřil a mohou se vzdělávat.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat