26. dubna 2017 12:51 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Turecku při další čistce zatkli přes tisícovku lidí napojených na duchovního Gülena

Fethullah Gulen | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fethullah Gulen | foto: Facebook Fethullaha GulenaReprofoto

ANKARA V Turecku v noci z úterý na středu zatkli při zátahu na kruhy spojené s duchovním Fethullahem Gülenem více než 1 000 lidí. Informoval o tom ministr vnitra Süleyman Soylu. Ankara Gülenovi připisuje zosnování loňského nezdařeného převratu.

Soylu řekl, že akce byla zaměřena na síť, která pronikla do policejních sil a jíž se říká tajní imámové. „Dosud bylo v 72 provinciích zadrženo 1 009 tajných imámů a operace pokračuje. Je to významný krok Turecké republiky,“ řekl ministr novinářům.

Nový zátah se podle bezpečnostních zdrojů týká údajné Gülenovy sítě v policejních složkách. V Istanbulu byly vydány zatykače na 390 osob a více než 170 z nich bylo zatčeno. Další velká skupina zadržených je ze západotureckého Izmiru, podle policejní zprávy budou všichni zatčení převezeni do Ankary. Do zátahu bylo nasazeno podle tureckého tisku 8 500 policistů a agentů a na seznamu osob, které ještě mají být zadrženy, je přes 3 200 jmen.

Po pokusu o převrat vláda zahájila rozsáhlé čistky v armádě a státní správě, o práci tak přišlo přes 125 000 lidí, včetně soudců či učitelů. Zatčeno bylo na 40 000 osob. Ve vazbě skončili i novináři a opoziční poslanci, které vláda viní z podpory teroristické organizace, za kterou vláda označuje právě i Gülenovo hnutí.

Gülen popírá obvinění, která proti němu Turecko vzneslo. Žije v USA a Turecko zatím marně žádá Washington o jeho vydání.

ČTK

Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu
Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu

Teploty stoupají a krásné počasí nás zve do stínu stromů zahrad a parků. A to je ideální příležitost něco si ukuchtit. Inspirujte se nejlepšími recepty na grilování od našich uživatelek.