Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Američtí kongresmani schválili stopku na příjem uprchlíků ze Sýrie a Iráku

USA

  20:03
WASHINGTON - Americká Sněmovna reprezentantů ve čtvrtek schválila návrh zákona, který má pozastavit přijímání syrských a iráckých uprchlíků. Norma přijatá v reakci na páteční útoky v Paříži požaduje přísnější prověrky uchazečů o azyl. Hlasovat o návrhu bude ještě Senát, kde je jeho osud nejistý. Prezident Barack Obama pohrozil, že v případě přijetí oběma komorami Kongresu využije práva veta.

Na Lesbu hledají útočiště další a další migranti. Na snímku jim pomáhají španělští dobrovolníci. foto: Reuters

Vhodnost Obamova záměru přijmout příští rok 10 000 syrských běženců začali přední republikánští politici, někteří prezidentští kandidáti i guvernéři zpochybňovat krátce po útocích, při nichž minulý pátek ve francouzské metropoli zemřelo 129 lidí.

Obama: Atentáty v Paříži jsou útokem na celý civilizovaný svět

Výsledkem je návrh, podle něhož bude každý uprchlík ze Sýrie či Iráku prověřen ještě před svým příchodem do USA a za jeho bezproblémovost bude odpovídat vedení kriminální ústředny FBI, tajných služeb i ministerstvo vnitřní bezpečnosti.

Washington od začátku syrské války přijal okolo 2500 běženců.

Text získal kromě většinových republikánů podporu i u několika desítek Obamových demokratů a byl přijat výraznou většinou 289 ku 137 hlasům. Šéf demokratické menšiny v Senátu Harry Reid nicméně před hlasováním prohlásil, že ve druhé parlamentní sněmovně republikáni potřebný počet hlasů ke schválení nezískají.

Dostatečné prověrky

Zákonodárci vedli před hlasováním debatu se zástupci federálních úřadů, kteří se je snažili přesvědčit o dostatečnosti současných prověrek bezproblémovosti lidí přicházejících na americké území. Tvrzení náměstkyně ministra zahraničí Anne Richardové, že existuje jen „velmi, velmi malá pravděpodobnost“, že by někdo z uprchlíků mířících do USA byl teroristou, však zastánce přísnějších kontrol nepřesvědčila.

Bílý dům se nechal slyšet, že pravidla schválená sněmovnou zavedou zbytečné a nepraktické požadavky, které jednak ztíží lidem v nouzi cestu do bezpečí a rovněž přinese nadbytečnou zátěž bezpečnostním složkám.

Šéf demokratické menšiny v Senátu Harry Reid před hlasováním prohlásil, že ve druhé parlamentní komoře republikáni potřebný počet hlasů ke schválení nezískají. Pokud by se to však povedlo a návrh prošel i Senátem, kde republikáni disponují slabší většinou než ve sněmovně, bude k přehlasování veta potřeba dvoutřetinové většiny. Její získání v Senátu je podle odhadů amerických médií velmi málo pravděpodobné.

Autor: