Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

V USA registrují kolem 70 000 nových případů covidu, Německo hlásí 569 nakažených

Testování na koronavirus v americkém státě Nebraska. foto: ČTK

Washington/Berlín - Epidemie nemoci covid-19 ve Spojených státech ani ve středu nejevila známky ústupu, když úřady v zemi ohlásily kolem 70 000 nových případů nákazy koronavirem a zhruba 1150 obětí. Čísla z různých zdrojů se mírně rozcházejí, podle analytiků z Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) se počet nových infekcí devátým dnem v řadě držel nad hranicí 60 000. Kalifornie se po rekordním přírůstku nakažených stala státem s nejvyšší bilancí v USA.
  7:10aktualizováno  15:11

JHU nejdříve v noci informovala o zhruba 64 000 nově odhalených nákazách a 1059 nahlášených úmrtích, v bilanci za celou středu pak ohlásila 71.695 infekcí a 1195 mrtvých. Deník The New York Times (NYT) a agentura Reuters uváděly s odvoláním na vlastní sběr dat o něco nižší čísla, která ovšem také potvrzovala znepokojivé trendy.

Podle Reuters v USA přírůstek bilance obětí podruhé za sebou převýšil 1100, což se naposledy stalo na sklonku května. Podle NYT průměr z uplynulého týdne narostl na 834 mrtvých denně, což je ovšem stále výrazně pod úrovní pozorovanou v dubnu. Souhrnné statistiky vzrostly na skoro 143.200 mrtvých a bezmála čtyři miliony nakažených.

Spojené státy jsou pandemií zdaleka nejpostiženější zemí na světě, pokud jde o absolutní výši oficiálních bilancí. V počtu nakažených je následují Brazílie (2,23 milionu) a Indie (1,19 milionu). S covidem-19 zemřelo po USA nejvíce lidí v Brazílii (přes 80 000) a Británii (přes 45 000).

Americkým státem s nejvyšší bilancí nákaz je od středy nejlidnatější Kalifornie. Zaznamenala rekordních 12.100 nových případů a s celkovými více než 421.000 se dostala před New York, který byl na jaře největším ohniskem šíření viru v USA.

Virus v USA nepolevuje, národní plán stále chybí. Trump tristní čísla vysvětluje ‚nejlepšími testy na světě‘

V Kalifornii padl také rekord v denním součtu úmrtí spojených s covidem-19, kterých bylo nahlášeno 159. Nové maximum zaznamenal ve středu také Texas (197), více než stovku obětí evidovali za 24 hodin ještě na Floridě (140) a ve státě Ohio (106). V jednom z okresů na jihu Texasu za poslední týden denní počty mrtvých narostly na dvojnásobek a tamní krematoria nezvládají ihned pálit těla zesnulých. Samospráva na jejich skladování přidělila pět chladírenských vozů, v každém z nichž může být až 50 mrtvol, píše Reuters.

V mnoha státech zároveň vystoupaly na rekordní úroveň počty pacientů hospitalizovaných kvůli nákaze virem SARS-CoV-2. Podle iniciativy Covid Tracking Project jich ve středu na úrovni celých USA bylo 59 628. Vytíženost nemocnic v souvislosti s epidemií se tak zřejmě blíží dubnovému maximu v podobě 59 940 pacientů, píše NYT. V polovině června přitom bylo podle analytiků v nemocniční péči méně než 28 000 lidí s covidem-19.

Americký prezident Donald Trump ve středu na svém briefingu v Bílém domě uvedl, že jednou z příčin nárůstu případů nákazy jsou demonstrace na protest proti rasismu a za policejní reformy. Experti na veřejné zdraví ale vývoj připisují spíše rušení karanténních opatření, které bylo na mnoha místech prováděno navzdory federálním doporučením. Trump rovněž zopakoval svou výzvu k dodržování hygienických opatření a nošení roušek, sám se s rouškou ale objevil na veřejnosti jen jednou, uvedla agentura AFP.

Prezident začal pokrývky obličeje propagovat ve chvíli, kdy už většina amerických států v jistém rozsahu nařídila jejich nošení na veřejných místech. Podle zpravodajského webu Axios už nařízení v tomto směru platí nebo se zavádí ve více než třiceti státech. Ve středu plošná opatření ohlásili republikánští guvernéři států Indiana a Ohio a demokratický guvernér Minnesoty.

„Všichni chceme, aby se děti vrátily do škol, chceme vidět sporty, chceme vidět spoustu různých věcí, chceme mít na podzim více možností. A jestliže se to má stát, je velmi důležité, aby všichni v Ohiu nosili roušku,“ řekl tamní lídr Mike DeWine.

Brazílie hlásí vysoké rekordní číslo

Brazílie zaznamenala za posledních 24 hodin rekordních 67 860 nových případů nákazy koronavirem. V úterý ohlásily brazilské úřady 41 008 nových infekcí, v pondělí jich bylo 20 257. Počet prokázaných případů nemoci covid-19 v Latinské Americe překonal čtyři miliony, na Brazílii z toho připadá 2 227 514 případů, informovala ve čtvrtek agentura Reuters.

Bilance mrtvých se v Brazílii, která má 210 milionů obyvatel, zvýšila o 1284 na 82 771, sdělilo brazilské ministerstvo zdravotnictví.

Po Spojených státech s 3,89 milionu infikovaných je Brazílie druhou nejpostiženější zemí světa. V žebříčku americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) za nimi následují Indie, Rusko, Jihoafrická republika, Mexiko, Peru a Chile. Co do počtu mrtvých zůstávají na prvních dvou příčkách USA a Brazílie, třetí je ovšem Británie následovaná Mexikem, Itálií a Francií.

Německo má 569 nově nakažených a šest obětí

V Německu vzrostl za poslední den počet potvrzených případů nákazy koronavirem o 569 a dosáhl 203 368. Informoval o tom ve čtvrtek Institut Roberta Kocha (RKI). Přibylo také dalších šest pacientů, kteří s nemocí covid-19 zemřeli. Mrtvých je tak celkově 9101.

Reprodukční číslo ve středu kleslo na 0,89 z 1,04 v předchozím dni. To znamená, že jedna infikovaná osoba nakazí méně než jednu další osobu. Nejpostiženější spolkovou zemí zůstává Bavorsko, které hraničí s Českem.

Z hlediska počtu nakažených je Německo podle statistiky americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) celosvětově devatenácté, z hlediska počtu mrtvých s covidem-19 třinácté.

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...