Pondělí 30. listopadu 2020svátek má Ondřej -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Václav Klaus na návštěvě Kuvajtu: Je to suchá země, písek a ropa

Václav Klaus v Kuvajtu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus v Kuvajtu | foto: KPR

KUVAJT  Před druhou hodinou místního času dosedl český speciál na letiště ve vyhřáté kuvajtské metropoli. Prezident Václav Klaus s manželkou Livií tak mohli zahájit třídenní státní návštěvu jednoho z hlavních světových producentů ropy – na kuvajtském území se nalézá asi osm až devět procent světových zásob této suroviny.

Hned na letišti Klause s vojenskými poctami uvítal kuvajtský emír, šajch Sabah Ahmad Džábir Sabah. Po krátké schůzce se český prezident vydal do emírova paláce Baján, což je obrovský komplex paláců ze zahradami, kde je ubytován.

Václav Klaus v Kuvajtu

Musíme tu o sobě dát vědět
Hned první den návštěvy měl v plánu setkat se s předsedou vlády i předsedou místního Národního shromáždění, poté povečeřet s emírem. Jak ale prezident sám prozradil novinářům, cíl jeho cesty není jen zdvořilostní. "Cílem této cesty je, jako u všech podobných návštěv, prezentace České republiky. Musíme v této zemi dát o sobě vědět," uvedl Václav Klaus. "Nejde jen o věci čistě politické, zahraničněpolitické, jde i o záležitosti hospodářské, proto s sebou máme relativně velkou misi našich podnikatelů," dodala hlava českého státu.

Kuvajt totiž v současné době začíná s rozsáhlou výstavbou – jak své metropole, tak v plánu je i vybudovat nové město na severu země, a české firmy by se zde proto mohly uplatnit, zejména pokud jde o stavební firmy, či společnosti zabývající se výstavbou  infrastruktury. Český prezident zmínil, že zahraniční obchod mezi Českou republikou a Kuvajtem je velmi nevyvážený. Zatímco my z Kuvajtu nevyvážíme téměř nic, do Kuvajtu dovážíme. "Je to těžká situace, abych je přesvědčil, aby u nás kupovali ještě víc a přitom my si od nich nic nebudeme brát. Ale myslí, že šance tady je a ta země je bohatá," dodal Klaus.

Václav Klaus v Kuvajtu

Ten byl v Kuvajtu naposledy ještě jako předseda vlády v roce 1996 a od té doby se prý Kuvajt velmi změnil. "Dnes je to dvacet let od ničivé irácko-kuvajtské války a ta země se opravdu posunula někam úplně jinam," uzavřel prezident.

Druhý den návštěvy Kuvajtu ho čeká účast na podnikatelském fóru a v úterý by si chtěl prohlédnou hlavní město. A jeho první dojem z této země u Perského zálivu po pár hodinách pobytu v kuvajtské metropoli? "Je to země suchá, je to písek, je to ropa. To jsou hlavní tři věci," shrnul český prezident.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!