Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Bitva o Kobani: boje mezi Kurdy a džihádisty zachvátily další části města

Svět

  10:01aktualizováno  14:36
KOBANI - Boje o severosyrské kurdské město Kobani se rozšířily do jeho západních a jižních čtvrtí. Radikálové ze skupiny Islámský stát (IS) se v pondělí zmocnili podle syrské exilové opozice čtyř čtvrtí na východě města, které je nyní obklíčeno ze tří stran.

Jaký osud čeká Kobani? Turecký Kurd napjatě pozoruje boje mezi kurdskými obránci Kobani a jednotkami Islámského státu, jež se toho pohraniční město snaží dobýt. foto: ČTK

V noci na úterý spojenecká letadla bombardovala pozice IS na východě Kobani, které leží na hranici s Tureckem. Jeden z kurdských bojovníků agentuře AFP řekl, že tyto nálety nijak zásadně postup IS neovlivnily. Černé prapory této organizace vlají na několika místech Kobani, v jeho centru je ale stále vlajka Kurdů.

Podle stanice BBC uprchlo dalších 2000 obyvatel do Turecka a připojili se ke 160 000 lidem, kteří z města odešli už předtím. Kurdové mají podle tohoto zdroje výhodu v dokonalé znalosti místa a jsou připraveni bojovat do posledního muže. Palba z těžkých zbraní byla slyšet od strategického návrší nad městem, svědci tvrdí, že se boje přenesly do ulic města.

BOJ O KOBANI:

Turecko musí vstoupit do hry

IS o město bojuje tři týdny. Zástupce místních úřadů Karván Zibarí BBC řekl, že bez vojenské pomoci město padne. Zároveň vyzval Turecko, aby pomohlo Kurdům Kobani udržet. „Myslím, že je zde v sázce také bezpečnost Turecka a jeho zájmy. Turecko musí vstoupit do hry a pomoci kurdským bojovníkům odrazit IS,“ řekl.

Turecký premiér Ahmet Davutoglu stanici CNN řekl, že Turecko je ochotné poskytnou pozemní vojáky pro boje v Sýrii. „Jsme připraveni učinit cokoli, bude-li existovat jasná strategie, z níž bude jasné, že po porážce IS bude naše hranice chráněna. Nepřejeme si, aby ten (syrský) režim popuzoval lidi proti Turecku, a nechceme, aby tam byly aktivní jiné teroristické organizace,“ řekl.

ČTĚTE TAKÉ:

Turecko podle premiéra sáhne „k jakýmkoli prostředkům“, jestliže bude ohrožena jeho bezpečnost. Turecko bylo v minulosti spojencem syrského prezidenta Bašára Asada, avšak jakmile začal Damašek vojensky potírat opozici, postavilo se na stranu jeho oponentů a od počátku syrské války prosazuje Asadovo sesazení.

Džihádistům se povedlo proniknout do Kobani. Na kopci ve východní části města...
Džihádistům se povedlo proniknout do Kobani. Na kopci ve východní části města...
Černá vlajka Islámského státu vztyčená nad městem Kobani.
Jednotky turecké armády na hranicích s válečnou Sýrií. Ankara s džihádistickou...

Davutoglu také řekl, že Turecko „učiní vše, aby pomohlo lidem v Kobani“. „Jsou to naši bratři a sestry, nepohlížíme na ně z hlediska toho, zda jsou Kurdové, Turkmeni nebo Arabové. Je-li zapotřebí intervenovat v Kobani, říkáme, že je třeba intervenovat v celé Sýrii, podél celé naší hranice,“ sdělil turecký premiér.

Bitva o Kobani:

Situace v Iráku

Z Iráku v úterý přišla zpráva o sebevražedném atentátu spáchaném v pondělí večer u města Sámarra severně od Bagdádu. Zemřelo při něm 17 osob a 30 lidí utrpělo zranění. Při útoku byly rozmetány dva domy, které využívali šíitští milicionáři. Byly v nich hlídkovací posty a milicionáři z nich pozorovali pohyb radikálů z IS podél řeky Tigris.

Sámarra je pravidelně cílem mnoha šíitských poutníků, protože v tamní mešitě je mauzoleum s ostatky dvou šíitských imámů. Proto město chrání početné šíitské milice.

USA do leteckých operací v Iráku nasadily kromě stíhacích strojů také vrtulníky a své první bojové operace provedla letectva Belgie, Austrálie a Nizozemska.

Autoři: ,