V rozhovorech se hledá trvalé řešení jemenské krize. Dojednat je ale třeba také otázky související s humanitární pomocí, odzbrojením šíitských oddílů a jejich stažení z dobytých území, k nimž patří i hlavním město Saná.
Příměří v Jemenu předznamenaly smrtící nálety arabské koalice |
Jedná se také o vězních a podle jemenských zdrojů se strany dohodly na výměně několika stovek z nich.
Abdal Hakím Hasaní, který zastupuje jednotky bojující na straně vlády a prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, ve středu řekl, že v poledne bude vyměněno 360 členů šíitských oddílů vězněných v Adenu za 265 civilistů a bojovníků takzvaných jižních sil odboje, které stojí na straně vlády. Výměnu prý zprostředkovaly místní kmeny.
Zástupce šíitů agentuře Reuters sdělil, že v Saná už vybraní vězni nastoupili do autobusů a směřují na místo výměny, které je u bývalé hranice mezi severním a jižním Jemenem. Také v Adenu, kde nyní sídlí vláda, již svědci viděli, že městem projížděly autobusy střežené místními bojovníky.
Nervózní Saúdi v Jemenu krotí nepřátelský šíitský půlměsíc |
Severní a jižní Jemen se sjednotily v současný stát až v roce 1990. Na jihu ale přetrvávají separatistické tendence, kterých v minulosti využívala teroristická síť al-Káida a nacházela tam útočiště. Šíité loni obsadili Saná a oznámili, že bojují proti centrální vládě, protože ta podle nich šíity utlačuje. Opírají se o pomoc Íránu a postupně začali obsazovat další území.
Do bojů v Jemenu letos v březnu vstoupila arabská koalice vedená Saúdskou Arábií, což je rival Íránu. Boje mají přes 5800 obětí, vyvolaly katastrofální humanitární situaci a vyhnaly z domovů na dva miliony Jemenců.