Sobota 25. září 2021, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Varšavany zaskočily urážky homosexuálů

Svět

  12:42
PRAHA - Stovka plakátů s nápisy „Co čumíš, lesbo“ a „Co čumíš, teplouši“ se objevila ve varšavských ulicích. Autorem provokativní kampaně je kupodivu sdružení bojující proti šířící se nesnášenlivosti vůči homosexuálům. Kolemjdoucí, uraženi plakátem, mají prý na vlastní kůži zažít, jak se běžně cítí polští gayové a lesbičky.

Co čumíš, teplouši. Silná slova provázející kampaň proti sexuální nesnášenlivosti se mnohým Polákům nelíbí. foto: AFP

„Bezmyšlenkovité používání nadávek ,teplouš‘ a ,lesba‘ zakotvilo v běžné mluvě nejen jako urážky homosexuálů, ale i jako běžné nadávky. Chcemeli dnes někoho urazit, říkáme mu ,teplouši‘,“ vysvětlil šéf kampaně Robert Biedron.

Solí v očích jsou mu hlavně ti politici vládních stran, kteří místo neutrálních výrazů veřejně označují příslušníky čtyřprocentní menšiny za „úchyly“ a „pedofily“. „Polská vláda nejenže nechrání sexuální menšiny, ale podílí se i na jejich pronásledování,“ tvrdí Biedroä. „Jazyk nenávisti“ podle něj vede k diskriminaci a také ke stoupajícímu počtu fyzických útoků na gaye a lesbičky v Polsku.

Kontroverzní plakáty, na které přispěla Rada Evropy, šokují nezasvěcené bez rozdílu. „Vracela jsem se s děvčetem domů, když jsem si náhle všimla plakátu ,Co čumíš, lesbo‘. Zaskočilo nás to. Myslely jsme si, že nás někdo buransky uráží,“ svěřila se portálu gazeta.pl třicátnice Mika, žijící již osm let ve spokojeném svazku s jinou ženou.

V jednom nákupním centru zase firma, která poskytla své reklamní plochy, dostala pokyn, aby plakáty okamžitě strhla. „Firma nesplnila podmínky smlouvy, protože nám plakáty předem neukázala,“ uvedl pracovník centra. „Plakáty mohou svým obsahem urážet naše zákazníky a jejich umístění u vjezdu na parkoviště budilo dojem, že takto své klienty vítáme,“ dodal.

„Varšavané budou snášet jen pár dnů to, co gayové a lesbičky cítí každý den,“ ujišťuje Biedron, který však zároveň slibuje pokračování kampaně. Nové plakáty by se měly objevit poté, co počátkem března začne ve Varšavě výstava dokumentující případy nesnášenlivosti vůči homosexuálům v Polsku.
Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat