21. května 2019 16:29 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vdova z Francie zažalovala Boeing o šest miliard. Její manžel zahynul při pádu letadla

Místo nehody etiopského letadla. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Místo nehody etiopského letadla. | foto: Reuters

PAŘÍŽ/WASHINGTON Francouzka, jejíž manžel zahynul při březnové nehodě letadla Boeing 737 MAX v Etiopii, zažalovala v USA amerického výrobce letounu, společnost Boeing, o nejméně 276 milionů dolarů (téměř 6,4 miliardy korun). Oznámil to v úterý její americký právník, na kterého se odvolává agentura Reuters.

V žalobě se uvádí, že Boeing dostatečně neinformoval piloty o softwarovém problému stabilizačního systému, který kvůli chybným datům ze senzorů opakovaně skláněl předek letadla k zemi.

Boeing na začátku tohoto měsíce připustil, že o softwarovém problému letounů 737 Max věděl zhruba rok, neinformoval o tom ale ani letecké společnosti, ani regulační orgány. V prohlášení trval na tom, že tato věc nepředstavuje bezpečnostní riziko. Provoz letadel 737 MAX je nyní po celém světě pozastaven.

Místo pádu etiopského letadla.
Záchranáři prohledávají trosky havarovaného Boeingu 737 MAX 8 v Etiopii.

Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Ethiopian Airlines odstartoval z Addis Abeby 10. března ráno a šest minut nato spadl v oblasti Bišoftu, vzdálené od hlavního města Addis Abeby přes 60 kilometrů. Při nehodě zemřelo všech 157 lidí na palubě. Oběťmi byli lidé z 35 zemí, včetně čtyř Slováků.

Stejný stroj měl nehodu loni v říjnu, kdy letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 181 pasažéry a osmi členy posádky havarovalo krátce po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy neštěstí nikdo nepřežil.

ČTK