5. srpna 2017 15:24 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Pekelná‘ vedra Evropě zabila pět lidí. Kvůli Luciferovi hrozí i výpadky elektřiny

Vedro (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vedro (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA / ŘÍM / BĚLEHRAD Vlna veder v Itálii, částech Francie, ve Španělsku a na Balkáně si od začátku srpna vyžádala nejméně pět životů, způsobuje požáry a ničí úrodu. Hrozí výpadky elektřiny a nedostatek vody. Úřady v některých oblastech zavedly dopravní omezení a zakázaly práci venku v nejteplejší části dne, kdy teploty přesahují 40 stupňů Celsia. Zároveň vyzývají obyvatele, aby zůstali v uzavřených místnostech a pili dostatek vody, píší agentury.

Podle meteorologů se jedná o „ochutnávku“ toho, co kontinentu v příštích desetiletích nachystá globální oteplování, napsala agentura AFP.

V Srbsku se hovoří o „pekelných“ vedrech, která prý přišla z Afriky. V četných balkánských městech byla už v sobotu ráno kolem 8:00 SELČ naměřena teplota více než 30 stupňů Celsia. V průběhu dne by měla vystoupat až na 42 stupňů. Začátkem týdne klesne na hodnoty okolo 30 stupňů Celsia, než udeří další vlna veder.

V alpské oblasti Slovinska byla v tomto týdnu zaznamenána první tropická noc, kdy ve výšce 1500 metrů nad mořem teplota přes noc neklesla pod 20 stupňů. Chorvatské úřady vyzývají k opatrnosti turisty na plážích a během cest.

‚Lucifer‘ zabíjel, způsobuje požáry a ničí úrodu

Dva mrtví jsou hlášeni z Rumunska. Pětačtyřicetiletý muž zkolaboval a zemřel v severovýchodní části země v pátek při práci na poli. Šedesátiletý muž zemřel ve čtvrtek na infarkt na ulici ve východorumunském přístavu. V Itálii se jako příčina úmrtí uvádí vedro u nejméně tří osob. Na zdejší pohotovost se v posledních dnech obrací o 15 až 20 procent více lidí. Místním vedrům přezdívají „Lucifero“ Lucifer.

V Albánii kvůli velkým vedrům vypuklo na 15 lesních požárů, desítky dalších zachvátily jiné regiony. Horké a suché počasí ničí úrodu obilí a obavy z nedostatku vody přiměly úřady k výzvám omezit její užití jen na základní potřeby.

Maďarské státní železnice budou na frekventovaných nádražích rozdávat vodu. Lední medvědi v budapešťské zoologické zahradě dostávají obrovské porce ledových kostek a chlazených vodních melounů, aby se vyrovnaly s teplotními podmínkami.

O 15 až 30 procent nižší má být letos kvůli počasí sklizeň vína a oliv.

Ve Francii je stále v paměti katastrofální rok 2003, kdy si horka podle odhadů vyžádala smrt 15 000 důchodců, z nichž někteří byli sami doma. V zemi bylo v pátek zaznamenáno několik teplotních rekordů, zvláště v Montpellier a na Korsice, kde se rtuť teploměru vyšplhala až na 42,7°C.

ČTK

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na Lidovky.cz