Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Ve Francii po třech dnech zatkli muže podezřelého z útoku v Lyonu i jeho matku a bratra

Svět

  11:15aktualizováno  14:13
PAŘÍŽ - Francouzská policie po třech dnech dopadla a zatkla muže podezřelého z výbuchu v centru Lyonu. Oznámil to dnes ministr vnitra Christophe Castaner. Jde o 24letého studenta informatiky, který je podezřelý, že v pátek večer zranil 13 lidí a použil pravděpodobně podomácku vyrobenou bombu.

Experti provádějí forenzní analýzu na místě včerejšího bombového útoku v Lyonu, Francie. foto: Reuters

Lyonský starosta Gérard Collomb ohlásil krátce po Castanerově oznámení zadržení druhého podezřelého, který je podle televizní stanice BFMTV bratr prvního zatčeného. Pařížská prokuratura uvedla, že oba jsou alžírské národnosti. Případ vyšetřuje jako spáchání teroristického činu. Podle BFMTV ve vazbě je i matka hlavního podezřelého.

První muž byl zadržen dopoledne těsně před desátou hodinou v 7. lyonském obvodu, když vystupoval z autobusu. Policie o něm neměla záznam. Podle BFMTV se policisté na muže zaměřili už v neděli, ale vyčkávali, až vyjde z domova, protože měli podezření, že by mohly v bytě být výbušniny.

Výbuch zranil i desetileté dítě

Důvodem zatčení jeho bratra je podle televize snaha získat o hlavním podezřelém více informací o jeho zvycích a kontaktech. Prokuratura druhého zatčeného označila za středoškoláka z rodinného okruhu prvního muže. BFMTV uvedla, že jde o osmnáctiletého bratra podezřelého. Zadržena byla i jeho matka. Policie vyslýchá rovněž jeho sestru, ale ta zůstává na svobodě.

V centru francouzského Lyonu vybuchl podezřelý balíček. Třináct zraněných, včetně osmileté dívky

Muže se podařilo identifikovat díky určení polohy jeho telefonu a také speciálním bateriím, které si koupil a jež byly nalezeny v sáčku s výbušninami na místě činu.

Agentura AFP informovala, že na lyonské předměstí Oullins dnes přijelo více než deset policejní aut včetně vozů s technickým vybavením. Zablokovaly přístup k obytnému domu, který je v sousedství supermarketu. Novinář AFP na místě viděl mnoho policistů v maskách označených jako členové technického oddílu. Přivezli tam údajně i hlavního podezřelého.

Mezi 13 lidmi, které výbuch zranil, bylo osm žen, desetileté dítě a čtyři muži. Jedenáct z nich byl třeba hospitalizovat a odstranit jim z těla střepiny.

Motiv zůstává nejasný

Motiv útoku zůstává nejasný a BFMTV má informace, že hlavní podezřelý s vyšetřovateli příliš nespolupracuje.

K útoku se nikdo nepřihlásil a vyšetřovatelé vyslechli mnoho svědků. Útok byl spáchán před pekařstvím a prověřovaly se stopy DNA, které pachatel na místě zanechal. K výrobě bomby posloužil podle všeho peroxid acetonu (TATP), což je nestabilní a podomácku vyrobitelná výbušnina. V březnu 2016 v Bruselu a v roce 2015 v Paříži tuto látku použili islamisté při atentátech.

Policie uveřejnila zrnitou fotku z městské kamery v Lyonu. Je na ní údajně onen...
Hasičská vozidla poblíž místa výbuchu.

V Lyonu pachatel výbušninu odložil před pekařstvím na pěší zóně v centru města. Bezpečnostní kamery zachytily maskovaného muže, který na místo dotlačil kolo a odložil balíček. Pak se z dosahu kamer vzdálil.

Případ se vyšetřuje jako pokus o vraždu s možnými teroristickými pohnutkami, spáchaný za denního světla a s použitím výbušniny schopné zasáhnout velké množství lidí.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...