Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ve jménu Alláha, neškudlete a plaťte bratrům v nouzi, prosí džihádista o peníze

Svět

  6:00
Tísní džihádisty v Sýrii finanční nouze? Podle Abú Rafíka, prominenta jedné z frakcí militantní Fronty an-Nusrá, zjevně ano. Radikál, který se před časem chlubil minulostí v řadách ruské rozvědky GRU, teď na sociální síti VKontakte prosí o peníze pro „bratry v nouzi“.

Abú Rafík, radikál bojující za džihádistickou Frontu an-Nusrá, prosí o finační podporu prostřednictvím crowdfundingu. foto: VKontakte // RFE/RLReprofoto

V druhé polovině září se na původem ruské sociální síti VKontakte objevily dvě sugestivní výzvy. První, zveřejněná 20. září, vybízela „skutečné bratry a sestry, kteří nás vždy podporovali“, aby obětovali své finance ve prospěch „nákupu výbavy a pomoci bratrům (bojovníkům) v nouzi“. „Ve jménu Alláha, neškudlete a buďte horliví,“ prosila.

O čtyři dny později ji doplnil druhý apel, jenž připomněl: poptávané peníze si žádá „pomoc několika bratřím v nouzi a nákup nějakého vybavení za tím účelem“.

Potenciální donátoři se měli prostřednictvím soukromé zprávy obrátit na autora obou příspěvků, který jim následně objasní, jak kýženou pomoc doručit, informovala stanice RFE/RL.

Kolik peněz se žadateli na základě jeho žádostí sešlo, toť otázka. On sám už takovou záhadou není: člověk, který vystupuje pod bojovým jménem Abú Rafík Abdul Mukadím Tatarstání, je ruskojazyčný džihádista pocházející ze středoasijského regionu. O přesném místu jeho původu panují neshody. Zatímco Abú Rafík deklaruje, že se na syrské bojiště vydal z ruské republiky Tatarstán, jiní o něm hovoří jako o Uzbekovi.

Ať tak či tak, jisté je, že nyní bojuje v barvách islamistické opozice proti syrskému režimu, konkrétně v Uzbeky řízené skupině Katiba Sajfullá, jež působí severně od města Aleppo a hlásí se k al-Káidě navázané Frontě an-Nusrá.

Zbraně a peníze

Uskupení začínalo jako nezávislý prapor složený převážně z rekrutů z oblasti Severního Kavkazu, jeho vůdce Ruslan Machalikašvili, známější pod bojovým pseudonymem Sajfullách Šišání, však předloni v prosinci přísahal věrnost hlavě an-Nusry Muhammadovi Džulánímu. O několik měsíců později Šišání padl a do čela skupiny se postavili radikálové středoasijského původu.

ROZHOVOR SE ČTENÁŘI:

Internet je pro radikály všeho druhu neocenitelným komunikačním kanálem a Abú Rafík není výjimkou. Činí se nejen na syrském bojišti, ale rovněž ve virtuálním světě, především prostřednictvím svého účtu na platformě VKontakte. Právě tam se v minulosti chlubil, že před svým odchodem na Blízký východ působil jako ostřelovač pro ruskou vojenskou rozvědku GRU - tvrzení, jež se pravděpodobně nezakládá na pravdě, podotýká RFE/RL.

V Sýrii má Abú Rafík na starosti bojový výcvik svého praporu, což dokládá fotografiemi, na nichž své spolubojovníky školí v zacházení se střelnými zbraněmi. Nyní se podle všeho chopil i role toho, který na zbraně shání potřebné peníze.

Abú Rafík (čtvrtý zprava) a jeho spolubojovníci pózují během výcviku.

Abú Rafík (čtvrtý zprava) a jeho spolubojovníci pózují během výcviku.

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...