Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Můžeme si vybrat mezi tmou a světlem, řekl papež při vánoční mši

Vánoce ve Vatikánu oficiálně začaly. Můžeme si vybrat mezi tmou a světlem, řekl papež | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vánoce ve Vatikánu oficiálně začaly. Můžeme si vybrat mezi tmou a světlem, řekl papež | foto: Reuters

VATIKÁN K vystříhání se pýše a sobeckosti a otevření svých srdcí Bohu během štědrovečerní mše ve vatikánské bazilice svatého Petra vyzval papež František. Pro 77letého pontifika jsou letošní vánoční svátky, během kterých si křesťané připomínají narození Ježíše Krista, premiérou v novém úřadu.

Do něj byl zvolen letos v březnu jako první papež neevropského původu po 1300 letech. Slavnostní štědrovečerní mši v zaplněné svatopetrské bazilice přihlíželo kolem 10.000 lidí. Stovky dalších ji sledovaly na obrazovkách rozmístěných venku na Svatopetrském náměstí.

Papež František sloužil vánoční mši ve Vatikánu.

Papež během krátké a prosté promluvy podle agentury Reuters prohlásil, že člověk si ve svém životě může vybrat mezi tmou a světlem.

"Bůh je světlo, v něm není žádná temnota, zatímco lidé zažívají období světla a tmy, věrnosti a nevěry...Totéž prožíváme každý osobně. Ti kdo milují Boha, bratry a sestry, kráčejí světlem. Ti se zavřeným srdcem ovládaným pýchou, podvodem a egoismem pohlcuje tma," stálo v textu papežovy promluvy. Prvními, kdo jsou schopni přijmout a pochopit Ježíšovo poselství, jsou lidé odsouvaní na okraj, ti, kteří jsou "posledními", citovala papeže agentura AFP.

Jesličky i světlo míru
Vánoce ve Vatikánu oficiálně začaly již odpoledne, když na Svatopetrském náměstí slavnostně odhalili obří jesličky a zapálili svíci jako symbol míru.

Tradici jesliček na Svatopetrském náměstí podobně jako vztyčení vánočního stromku na témže místě zavedl někdejší papež Jan Pavel II.

Tradici jesliček na Svatopetrském náměstí podobně jako vztyčení vánočního stromku na témže místě zavedl někdejší papež Jan Pavel II. Jesličky, které jsou letos darem neapolského arcibiskupství, se skládají převážně z figur v nadživotní velikosti.

Zdobné jesličky, dílo neapolského mistra Antonia Cantoneho, vyobrazují scénu z chléva, kde se podle křesťanské tradice narodil Ježíš. Letos jsou jesličky označeny titulkem František 1223 - František 2013. Má to připomenout souvislost mezi svatým Františkem z Assisi a nynější hlavou katolické církve Františkem, který po světci převzal jméno a jehož vzorem následování Krista v chudobě a poselstvím míru se snaží řídit, napsaly agentury.

František z Assisi také stojí za tradicí stavět na Vánoce jesličky. První jesličky vnikly v roce 1223 právě z jeho podnětu, napsala agentura ANSA.

Na náměstí se jesličky nachází vedle obelisku a vánočního stromu. Ten letos pochází z okolí Domažlic a Vatikánu ho darovala bavorská obec.

Pro 77letého pontifika jsou letošní vánoční svátky premiérou v úřadu.
,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

VYZKOUŠENO: Domácí test odhalí, zda máte chřipku
VYZKOUŠENO: Domácí test odhalí, zda máte chřipku

Se sychravým zimním počasím se začínají ordinace plnit lidmi s nachlazením. Stačí zvýšená teplota, rýma nebo kašel a často běžíme k lékaři. Přitom si tímto jednáním můžeme více uškodit než pomoci.