Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Francouzské volby jasně vyhrála Sarkozyho pravice, vyplývá z průzkumů

Svět

  21:13aktualizováno  22:00
PAŘÍŽ - Ve volbách do francouzských departementů drtivě zvítězila opoziční pravicová koalice vedená Svazem pro lidové hnutí exprezidenta Nicolase Sarkozyho, která tak uštědřila další těžkou porážku vládnoucím socialistům prezidenta Françoise Hollandea. Tak zní dosavadní odhady.

Francois Hollande a Nicolas Sarkozy. foto: Reuters

Výsledky vyplývají z průzkumů u voličů odcházejících z hlasovacích místností, které těsně po ukončení voleb zveřejnila průzkumná agentura CSA. Podle nich se možná poprvé v až dvou departementech ujme vlády nacionalistická Národní fronta (FN).

Odhad: 2 departmenty pro Le Penovou

Koalice vedená Sarkozym, která dosud ovládala 41 departementů, by podle průzkumu mohla získat 66 až 70 z celkem stovky departementů. Socialisté zřejmě ztratili asi polovinu z 61 departementů, v nichž dosud vládli. 

„Francouzský lid důrazně odmítl politiku Françoise Hollandea a jeho vlády,“ citovala Sarkozyho vyjádření k odhadům výsledků agentura Reuters. 

Marine Le Penová

Marine Le Penová

Vedle vítězství pravice a prohry levice je ale hlavním výsledkem voleb další vzestup antiimigrační a protiunijní FN. FN bude mít po volbách základnu místně zvolených představitelů, kteří budou schopni konkurovat tradičním dvěma dominujícím uskupením v parlamentních volbách. Le Penová výsledek hlasování označila podle agentury Reuters za „základ pro velká budoucí vítězství“.

Francouzský premiér Manuel Valls na tiskové konferenci v Marseille

Francouzský premiér Manuel Valls na tiskové konferenci v Marseille

Sarkozyho koalice zvítězila už před týdnem v prvním kole voleb, když získala nejvyšší počet hlasů. Druhá se umístila FN, kterou předtím průzkumy pasovaly na favorita voleb, a až třetí podle očekávání skončila vládní levice.

Hlasování do departementů bylo testem voličských preferencí před krajskými volbami koncem letošního roku a prezidentskými a parlamentními volbami na jaře 2017.

Francouzský premiér Manuel Valls potvrdil, že UMP a její spojenci volby vyhráli a že socialisté ztratili. Uvedl také, že zisky Národní fronty jsou dokladem pokračujícího zemětřesení na francouzské politické scéně. „Krajní pravice je příliš silná, tyto výsledky jsou výzvou pro všechny demokraty,“ dodal.

FN před týdnem získala asi čtvrtinu hlasů a počet jejích radních se prudce zvýší z dosavadních dvou. V prvním kole bylo zvoleno osm jejích kandidátů a k nim by se nyní podle průzkumů mohlo přiřadit dalších 220 z celkového počtu 4108 volených radních.


Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...