Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Svět

Velký den pro německé strany. SPD a AfD si na stranických sjezdech zvolily nové lídry

Nově zvolení lídři neměcké SPD foto: Reuters

Berlín - Německou sociální demokracii (SPD) nově povedou poslankyně Saskia Eskenová a exministr financí Severního Porýní-Vestfálska Norbert Walter-Borjans. Sjezd v dolnosaském Braunschweigu rozhodl o tom, že protiimigrační Alternativu pro Německo (AfD) povede Jörg Meuthen a Tino Chrupalla. Meuthen tak obhájil svůj mandát.
  18:34aktualizováno  19:31

Jörg Meuthen (58)

  • Jeden z předsedů AfD již od roku 2015, poslancem Evropského parlamentu (od 2017), kde je místopředsedou frakce Identita a demokracie a působí v hospodářském a měnovém výboru.
  • Meuthen je řazen do konzervativního křídla AfD a opakovaně kritizuje pravicově radikální politiky ve straně, o jejichž vyloučení v některých případech usiloval.
  • Krom politiky působí také jako ekonom a vysokoškolský pedagog, vyučuje politickou ekonomii a finančnictví na státní Vysoké škole v Kehlu, kde byl v minulosti také děkanem.

Osmapadesátiletý ekonom a europoslanec Meuthen, který čelil dvojici konkurentů, získal už v prvním kole téměř 70 procent hlasů. Čtyřiačtyřicetiletý vyučený malíř Chrupalla, který měl také dva soupeře, v prvním kole od necelých 600 delegátů dostal přes 44 procent hlasů. Ve druhém kole pak obdržel přes 54 procent hlasů, tedy potřebnou nadpoloviční většinu.

Výsledek hlasování vnímají pozorovatelé jako potvrzení dosavadního kurzu strany. Ze dvou předsedů totiž není ani jeden členem postupně posilujícího národoveckého křídla kolem kontroverzního a radikálního šéfa strany v Durynsku Björna Höckeho. Chrupalla, kterého si za svého nástupce přál osmasedmdesátiletý odcházející Gauland, s ním má ale velmi dobré vztahy.

Tino Chrupalla (44)

  • V čele strany si ho přál končící předseda Alexander Gauland. Dosud nepříliš známý politik sice nepatří do národoveckého křídla AfD, i s ním má ale podle pozorovatelů velmi dobré vztahy.
  • Členem AfD je Chrupalla od roku 2015, působil ve vedení oblastního sdružení strany v Görlitzu (Zhořelec).
  • Narodil se 14. dubna 1975 v lužickosrbském městě Weisswasser. Je vyučený malíř lakýrník. Má vlastní malířskou firmu s několika zaměstnanci.

Meuthen ve svém kandidátském projevu kritizoval „katastrofální“ vládu kancléřky Angely Merkelové (CDU) i opoziční Zelené. V případě toho, že se ujmou moci, by podle něj „byly ztraceny všechny naše hodnoty“, a je proto nutné, aby AfD byla připravená vládnout. 

Prohlásil také, nechce, aby uskupení tolerovalo extremistické pozice. „Krajně pravicové straně nejsem k dispozici,“ uvedl. Právě za takovou už dnes ale AfD považuje řada pozorovatelů, označuje ji tak i většina západních tiskových agentur.

Proti AfD v Braunschweigu poklidně protestovalo asi 15 000 lidí.

Kritičtí vůči vládě Angely Merkelové jsou rovněž poslanci sociální demokracie Eskenová a Walter-Borjans. Požadují proto změny v koaliční smlouvě. To ale CDU a CSU striktně odmítají.

SPD se touží stát opět silnou stranou

Saskia Eskenová (58)

  • Eskenová je od roku 2013 poslankyní Spolkového sněmu, Je kritická vůči vládní koalici SPD s CDU/CSU vedenou Angelou Merkelovou. V minulosti prohlásila, že pokud CDU/CSU odmítne koaliční smlouvu znovu projednat, je připravena ji ukončit.
  • V rámci SPD je řazena mezi levicovější křídlo.
  • Členkou SPD je od roku 1990, působila ve vedení oblastní organizace v městě Calw v Bádensko-Württembersku.

Dvojice budoucích předsedů, které ještě musí potvrdit prosincový sjezd strany, ve druhém kole hlasování porazila duo ve složení ministr financí Olaf Scholz a braniborská politička Klara Geywitzová, když získala 53,06 procenta hlasů. Scholz a Geywitzová, kteří jsou jednoznačně pro pokračování vládní koalice, dostali 45,33 procenta hlasů.

„Potřebujeme všechny, nejen ty, co nás podporovali, ale i všechny ostatní,“ prohlásila osmapadesátiletá Eskenová. „Jen tak se strana znovu může stát silnou.“ S tím souhlasí sedmašedesátiletý Walter-Borjans, kterého ve volbě podporovala především levicovější část SPD a také mladí sociální demokraté.

Norbert Walter-Borjans (67)

  • Je bývalým ministrem financí Severního Porýní-Vestfálska, několik let také předsedal německé konferenci ministrů financí.
  • Věnoval se mimo jiné výzkumu vlivu dálnic na ekonomiku a životní prostředí, podporoval environmentální dopravní politiku.
  • V letech 2010 až 2017 byl ministrem financí Severního Porýní-Vestfálska. Mimo jiné se věnoval tématům daňových úniků a daňové spravedlnosti. Pro jeho zákroky proti daňovým únikům na švýcarských bankovních účtech i pro jeho názory, že by daňová politika měla více zatěžovat lidi s vyššími příjmy, se mu v tisku přezívalo "Robin Hood daňových poplatníků".

Eskenová a Walter-Borjans sice oceňují dosavadní úspěchy velké koalice, zároveň ale požadují zvýšení investic na ochranu klimatu nebo zvýšení minimální mzdy na 12 eur (306 korun) za hodinu. V kampani se nechali slyšet, že pokud CDU a CSU odmítnou vyjednávat o změnách koaliční smlouvy, doporučí stranickému sjezdu ukončit vládní spolupráci.

V takovém případě by spolkovou republiku mohla dočasně vést menšinová vláda CDU a CSU, nebo by se hledala nová koalice. Předčasné volby těsně předtím, než se Berlín ve druhé polovině příštího roku ujme předsednictví Evropské unie, jsou nepravděpodobné.

Sociální demokracie, jejíž vedení z velké části podporovalo pragmatiky Scholze s Geywitzovou, v posledních letech prochází těžkou krizí a opakovaně dosahuje nejhorších volebních výsledků od konce druhé světové války. Nové předáky musela strana hledat kvůli rezignaci Andreji Nahlesové, která skončila začátkem června po propadu strany ve volbách do Evropského parlamentu.

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...