16. září 2018 15:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Verzilova otrávili, nechceme, aby ho léčili v Rusku, říkají členové Pussy Riot. Převezli ho do Berlína

Skupina Pussy Riot uvedla, že si myslí, že byl Verzilov otráven. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skupina Pussy Riot uvedla, že si myslí, že byl Verzilov otráven. | foto: Reuters

BERLÍN Bývalý vůdce ruské protestní skupiny Pussy Riot Pjotr Verzilov, který byl v úterý ve vážném stavu hospitalizován, byl letecky přepraven do Berlína. V Německu se podrobí další léčbě u specialistů. Informoval o tom v neděli zpravodajský server BBC News.

Ošetřující lékaři podle rozhlasové stanice Echo Moskvy nevylučují, že Verzilov se přiotrávil léky. Jeho otec a manželka podle serveru CNN tlačili na co nejrychlejší převoz do Berlína, aby se zjistilo, zda byl Verzilov otráven a pokud ano, tak čím. „Chtějí tak co nejvíce urychlit a zjednodušit proces uzdravování,“ uvedl Jaka Bizilj, zakladatel neziskové organizace Cinema for Peace Foundation a předseda správní rády této nadace, která obhajovala Pussy Riot a která Verzilovův sobotní let do Berlína zorganizovala.  

Ve čtvrtek punková skupina Pussy Riot na svém Twitteru uvedla, že je Verzilov v nebezpečí, a že si myslí, že byl otráven. Jedna z členek skupiny,  Veronika Nikulšinová ovšem emoce mírnila s tím, že je na tom Verzilov už líp a všechno je prý v pořádku. Řekla to agentuře Reuters přímo z pokoje, v němž byl bývalý vůdce Pussy Riot hospitalizován. 

13.září 2018 v 00:33, příspěvek archivován: 16.září 2018 v 15:16

Our friend, brother, comrade Petr Verzilov is in reanimation. His life is in danger. We think that he was poisoned. https://t.co/BYVl4rir1a

„Útok byl zamýšlen jako pomsta za to, že přerušili finále mistrovství světa v rámci demonstrace za lidská práva v Rusku,“ uvedla podle CNN nadace Cinema for Peace ve svém nedělním vyjádření. 

Jeho manželkou je Nadežda Tolokonnikovová, známá jako Nadya

Verzilov má ruské a kanadské občanství, jeho bývalou manželkou je Naděžda Tolokonnikovová, též členka Pussy Riot, která byla v roce 2012 odsouzena na dva roky do vězení za divoký punkový koncert v moskevské katedrále Krista Spasitele.

Skupina Pussy Riot uvedla, že si myslí, že byl Verzilov otráven.
Naděžda Tolokonniková, členka skupiny Pussy Riot se za manželem přijela na...

Tolokonnikovová Verzilova přivítala v neděli na berlínském letišti. Na krátkém videu a na fotografiích, které zveřejnil německý bulvární list Bild, je Verzilov vidět v letadle a poté, jak je odnášen na nosítkách.

Verzilov proslul zejména jako inspirátor okázalých performancí umělecké skupiny Vojna, je vydavatelem internetového serveru Mediazona, který monitoruje situaci v ruském vězeňství. V letech 2013 až 2014 se zapojil do protestních akcí proti proruskému režimu na Ukrajině, které vyústily v pád prezidenta Viktora Janukovyče. Se skupinami Vojna a Pussy Riot se podle některých informací rozešel.

15.září 2018 v 22:43, příspěvek archivován: 16.září 2018 v 15:09

через 5 минут приземлится петя, встречаем на летном поле https://t.co/Io7r9iKWmP

Za narušení červencového finálového zápasu mistrovství světa ve fotbale mezi Francií a Chorvatskem strávil Verzilov a další tři ženy 15 dní ve vězení. Na hřiště vtrhli v policejních uniformách.

ČTK, Jan Křovák

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz