Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Verzilova otrávili, nechceme, aby ho léčili v Rusku, říkají členové Pussy Riot. Převezli ho do Berlína

Svět

  15:21
BERLÍN - Bývalý vůdce ruské protestní skupiny Pussy Riot Pjotr Verzilov, který byl v úterý ve vážném stavu hospitalizován, byl letecky přepraven do Berlína. V Německu se podrobí další léčbě u specialistů. Informoval o tom v neděli zpravodajský server BBC News.

Skupina Pussy Riot uvedla, že si myslí, že byl Verzilov otráven. foto: Reuters

Ošetřující lékaři podle rozhlasové stanice Echo Moskvy nevylučují, že Verzilov se přiotrávil léky. Jeho otec a manželka podle serveru CNN tlačili na co nejrychlejší převoz do Berlína, aby se zjistilo, zda byl Verzilov otráven a pokud ano, tak čím. „Chtějí tak co nejvíce urychlit a zjednodušit proces uzdravování,“ uvedl Jaka Bizilj, zakladatel neziskové organizace Cinema for Peace Foundation a předseda správní rády této nadace, která obhajovala Pussy Riot a která Verzilovův sobotní let do Berlína zorganizovala.  

Člen skupiny Pussy Riot byl hospitalizován. Rodina tvrdí, že byl otráven

Ve čtvrtek punková skupina Pussy Riot na svém Twitteru uvedla, že je Verzilov v nebezpečí, a že si myslí, že byl otráven. Jedna z členek skupiny,  Veronika Nikulšinová ovšem emoce mírnila s tím, že je na tom Verzilov už líp a všechno je prý v pořádku. Řekla to agentuře Reuters přímo z pokoje, v němž byl bývalý vůdce Pussy Riot hospitalizován. 

13.září 2018 v 00:33, příspěvek archivován: 16.září 2018 v 15:16

Our friend, brother, comrade Petr Verzilov is in reanimation. His life is in danger. We think that he was poisoned. https://t.co/BYVl4rir1a

„Útok byl zamýšlen jako pomsta za to, že přerušili finále mistrovství světa v rámci demonstrace za lidská práva v Rusku,“ uvedla podle CNN nadace Cinema for Peace ve svém nedělním vyjádření. 

Jeho manželkou je Nadežda Tolokonnikovová, známá jako Nadya

Verzilov má ruské a kanadské občanství, jeho bývalou manželkou je Naděžda Tolokonnikovová, též členka Pussy Riot, která byla v roce 2012 odsouzena na dva roky do vězení za divoký punkový koncert v moskevské katedrále Krista Spasitele.

Skupina Pussy Riot uvedla, že si myslí, že byl Verzilov otráven.
Naděžda Tolokonniková, členka skupiny Pussy Riot se za manželem přijela na...

Tolokonnikovová Verzilova přivítala v neděli na berlínském letišti. Na krátkém videu a na fotografiích, které zveřejnil německý bulvární list Bild, je Verzilov vidět v letadle a poté, jak je odnášen na nosítkách.

Verzilov proslul zejména jako inspirátor okázalých performancí umělecké skupiny Vojna, je vydavatelem internetového serveru Mediazona, který monitoruje situaci v ruském vězeňství. V letech 2013 až 2014 se zapojil do protestních akcí proti proruskému režimu na Ukrajině, které vyústily v pád prezidenta Viktora Janukovyče. Se skupinami Vojna a Pussy Riot se podle některých informací rozešel.

15.září 2018 v 22:43, příspěvek archivován: 16.září 2018 v 15:09

через 5 минут приземлится петя, встречаем на летном поле https://t.co/Io7r9iKWmP

Za narušení červencového finálového zápasu mistrovství světa ve fotbale mezi Francií a Chorvatskem strávil Verzilov a další tři ženy 15 dní ve vězení. Na hřiště vtrhli v policejních uniformách.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!