Úterý 18. února 2020svátek má Gizela 4 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vesničané v Nigérii vyhnali sektu Boko Haram. Zemřelo 75 radikálů

Proti extremistické sektě Boko Haram se snaží Nigerijci bojovat, ne vždy jsou však úspešní. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Proti extremistické sektě Boko Haram se snaží Nigerijci bojovat, ne vždy jsou však úspešní. | foto: Reuters

ABUJA Nigerijská domobrana slaví úspěch v boji s islamistickou sektou Boko Haram. List Premium Times ve čtvrtek informoval, že obyvatelům vsi Mahia na severovýchodě země se po těžkých bojích povedlo radikály ze svého domova vyhnat. 75 islamistů střety s domobranci nepřežilo.

Milice Boko Haram obsadily oblast kolem vesnice Mahia ve státě Adamawa teprve v pondělí. Po tvrdých bojích odsud ustoupila nigerijská armáda. Místní domobrana, složená hlavně z lovců, prý ale vzala osud domova do svých rukou, radikály vylákala do pasti a pobila.

‚Bastardi vraždí nevinné‘

„Musíme s těmi bastardy bojovat. Trýzní naši zemi a vraždí nevinné lidi,“ uvedl jeden z místních lovců. Mnoho lidí se ale prý obává, že milice uspořádají odvetnou akci, z vesnice tak proto už utekli a skryli se do okolních lesů.

Organizace Boko Haram bojuje proti ústřední vládě od roku 2009. OSN skupinu letos v květnu zařadila na svůj oficiální seznam teroristických organizací, Spojené státy tak učinily už loni.

K TÉMATU:

Jen za letošní rok při zhruba stovce teroristických útoků skupina zabila přes 3000 lidí, celkem násilnostem podlehlo až 10 000 osob. Kolem 700 000 lidí muselo kvůli bojům opustit své domovy.

V poslední době se množí také sebevražedné útoky na školy; jen tento týden se odehrály dva. Podle nejnovější bilance podlehlo pondělnímu atentátu na školu ve městě Potiskum 58 lidí, převážně místních školáků.

BOKO HARAM

 • Sekta Boko Haram byla založena v roce 2002 v severonigerijském městě Maiduguri.
 • Oficiální název sekty zní "Lidé oddaní propagaci Prorokova učení a džihádu", organizace však proslula pod místním jménem "Boko haram", ve volném překladu "Zákaz západního vzdělání"
 • Od svého vzniku sekta odmítá jakoukoli politickou a společenskou aktivitu spjatou se západní společností, včetně volební účasti či vzdělávání západního typu (odtud její neoficiální název)
 • Primárním cílem sekty je vytvoření islámského státu a zavedení náboženského práva šaría na území celé Nigérie.
 • Její metodou je v posledních letech především teror. Od roku 2009, kdy vyhlásila ozbrojené povstání, útočí převážně na civilní cíle: vládní úřady, školy, banky. Na svědomí má už tisíce lidských životů, asi 250 000 civilistů bylo kvůli bojům donuceno  opustit domovy.
 • ,
  Premium

  Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

  Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

  Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

  Premium

  Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

  Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

  Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

  Premium

  Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

  S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

  Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

  SOUTĚŽ: Vyhrajte erotické pomůcky a užijte si Valentýna na maximum
  SOUTĚŽ: Vyhrajte erotické pomůcky a užijte si Valentýna na maximum

  Vyhrajte vibrátor nebo sadu venušiných kuliček od Sexshopik.cz a připravte se na slastné, vášnivé a hravé chvilky. Radost výhra přinese vám i partnerovi.