Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 9 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Většina států EU chce otevřít vnitřní hranice od poloviny června, vnější pak o měsíc později

Policisté kontrolují 11. května 2020 vozidla projíždějící česko-německým... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policisté kontrolují 11. května 2020 vozidla projíždějící česko-německým... | foto: ČTK

Brusel Velká většina států Evropské unie chce otevřít hranice uvnitř bloku do 15. června, všechny unijní země tak chtějí učinit nejpozději do konce měsíce. Otevření vnějších hranic společenství by mohlo přijít v červenci. Po páteční videokonferenci ministrů vnitra to řekla chorvatská státní tajemnice Terezija Grasová, jejíž země nyní EU předsedá. Podle dostupných informací chce až na konci června rušit omezení na hranicích pouze Španělsko, ostatní země dříve.

Unijní státy hodlají stále přihlížet k vývoji koronavirové nákazy, podle Evropské komise však již nejsou důvody k dalšímu prodlužování hraničních kontrol.

„Uvítala jsem, jak rychle členské země přistupují k rušení omezení na hranicích,“ prohlásila po jednání eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Ylva Johanssonová, podle níž by již na konci června mohl opět plně fungovat schengenský prostor bez hraničních kontrol. Záležet to však bude především na tom, zda bude pokračovat příznivý vývoj nákazy covidu-19 v jednotlivých členských zemích, které mají rozhodnutí ve svých rukou, dodala komisařka.

„Dodržování bezpečné vzdálenosti a další opatření k ochraně zdraví jsou stále potřebná,“ podotkla Johanssonová. Unijní epidemiologové jsou podle ní přesvědčeni, že situace se natolik zlepšila, že kontroly mezi členskými státy jsou bezpředmětné.

Brusel již v květnu doporučil státům postupně a koordinovaně rušit hraniční kontroly. Zatímco například pobaltské země či Česko a Slovensko již společné hranice pro své občany otevřely, další státy včetně Německa či Belgie se chystají omezení zrušit v polovině června.

Švýcarsko v pátek oznámilo, že od 15. června plně obnovuje volný pohyb osob a že do země mohou od tohoto data přicestovat i občané třetích států, kteří žijí na území EU. Otevřené švýcarské hranice platí i pro Británii, která z EU vystoupila a která není členem schengenu.

Hraniční režim uvolní také pobaltské republiky a Polsko, oznámila podle Reuters Litva. Pobaltí již 15. května vytvořilo v rámci EU takzvanou cestovní bublinu, kdy občané Litvy, Lotyšska a Estonska mohli společné hranice volně překračovat. Litevský premiér Saulius Skvernelis v pátek řekl, že volný pohyb mezi Pobaltím a Polskem bude obnoven v nadcházejícím týdnu. Polské ministerstvo zahraničí uvedlo, že prozatím do 12. června nechává uzavřené hranice se sousedními unijními zeměmi, tedy i Českem.

Zrušit omezení na vnějších hranicích evropského společenství by podle Grasové mohly unijní země v červenci, až budou otevřeny všechny vnitřní hranice. Někteří ministři podle ní dali najevo, že chtějí stanovit jasná kritéria nutná k otevření hranic pro cizince z mimounijních zemí. Ne všechny státy mají na tato hlediska stejný názor a zvláště země na vnějším okraji unie požadují, aby Brusel přišel s jednotnými pravidly.

Komisařka Johanssonová přislíbila, že unijní exekutiva připraví doporučení pro otevření vnějších hranic příští týden.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Knihovna architektury ČVUT - ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Knihovna architektury ČVUT - ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Knihovna architektury ČVUT - ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.