Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Viděli, jak tupolev hořel ve vzduchu. Po pádu zůstal obrovský kráter

Svět

  11:27
TEHERÁN - Jen několik týdnů po haváriích francouzského a jemenského airbusu přichází zpráva o dalším leteckém neštěstí. Tupolev TU-154M, který vzlétl z íránského Teheránu, už v arménském Jerevanu nepřistane. Stroj se zřítil na severu Íránu u města Kazvin. Nehodu nepřežilo podle íránské televize asi 168 lidí. Podle prvních zpráv mělo letadlo technické problémy a pilot se pokoušel o nouzové přistání.

Tato Arménka se svých blízkých na jerevanském letišti už nedočkala. foto: ČTK

Stroj patřil íránské letecké společnosti Caspian a spadl 16 minut po startu, v 9:30 SELČ, u města Kazvín, tedy zhruba 100 kilometrů severozápadně od Teheránu.



Ředitel kazvínské záchranné služby řekl íránské agentuře IRNA, že se letadlo při pádu zcela zničilo a jeho trosky shořely. "Je velmi pravděpodobné, že všichni pasažéři zemřeli," řekl ředitel záchranářů.

TU-154M Caspian Airlines

Íránské sdělovací prostředky předtím informovaly o 150 lidech na palubě, podle íránské televize zahynulo 168 lidí, z nichž 153 byli pasažéři a 15 členové posádky.

Tupolev při pádu vyryl hlubokou díru do země.

Většina cestujících byli podle agentury AP Arméni, na palubě bylo také několik Gruzínců. Z cestujících 151 byli dospělí a dvě děti. Na palubě byla patnáctičlenná posádka. Mezi oběťmi katastrofy je také osm juniorských reprezentantů Íránu v judu a dva jejich trenéři. V Arménii se měli připravovat na závody, které se mají konat v srpnu v Maďarsku.

letecké neštěstí v Íránu

Podle dalšího zástupce Kazvínu začalo letadlo hořet už ve vzduchu. Na záběrech z místa je vidět hluboký a několikametrový kráter. Stroj se rozpadl na malé části rozprášené na ploše 200 metrů čtverečních, těla lidí byla ohořelá. "Nemohli jsme nic dělat, pouze co nejrychleji uhasit plameny," řekl velitel hasičů. Přesnou příčinu technických potíží by mohly objasnit údaje z černé skříňky, ale ta se zatím nenašla.

na záběru satelitní Press TV jsou dokumenty pasažérů zříceného tupolevu

Americká televize CNN informovala, že na místě sice panují teploty kolem 37 stupňů Celsia, ale jinak je počasí příznivé. Severně od Teheránu bylo ráno téměř jasno a vál jenom mírný vítr.

na záběru satelitní Press TV jsou trosky zříceného tupoleva

Letecká společnost Caspian vznikla v roce 1993 jako společná íránsko-ruská investice. Provozuje hlavně stroje ruské výroby, takže by na jejich údržbu neměly mít vliv americké sankce. Ty se vztahují na íránský letecký park amerického původu, protože brání dovozu náhradních dílů.

Pád íránského letounu je letos už třetí velkou leteckou nehodou

1. června 2009 - Letadlo francouzských aerolinií letící z brazilského Ria de Janeira do Paříže se zřítilo do Atlantiku. Nehodu, jejíž příčiny dosud nejsou známy, nepřežilo 228 lidí.

30. června 2009 - Airbus jemenské letecké společnosti se v silném větru zřítil do moře několik kilometrů od Komorských ostrovů. Neštěstí přežila jen čtrnáctiletá dívka, ostatních 152 cestujících a členů posádky zahynulo.


Tupolev se v Íránu zřítil již před sedmi lety při přistávacím manévru jižně od Teheránu. Letadlo tehdy narazilo do horského masivu u Chorramábádu a zemřelo přitom všech 119 lidí na palubě.

Letecká neštěstí se nevyhýbají ani íránským vojenským strojům. V roce 2005 narazil vojenský dopravní letounu C-130 do desetipatrového domu u teheránského letiště. Zemřelo přes 120 lidí, z toho 30 bylo ve zničeném domě.

Íránský letecký park tvoří hlavně stroje ruské výroby. Vojenská i civilní letecká flotila je podle dostupných zdrojů ve špatném stavu kvůli svému stáří i nedostatečné údržbě.

Autor: