Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

VIDEO: Berlínská zoo znovu ukázala světu pandí mláďata. Dvojčata na záběrech skotačí se svou matkou

Pandí mládě během kojení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pandí mládě během kojení. | foto: Reprofoto/Youtube: Zoo und Tierpark Berlin

PRAHA Zoologická zahrada Berlín sdílela video, na němž se po více jak čtyřiceti dnech od narození opět v hlavní roli představují malá pandí mláďata. Na nahrávce jde slyšet skřehot medvíďat, která každou chvíli začnou otevírat svá očka, jak je to u nich běžné mezi 45. až 48. dnem pandího života.

Dále je zaznamenán průběh kojení. Právě tím tráví drobečci většinu svých dnů, protože požadují mateřské mléko klidně až 14krát za den, píše server New York Post. Dávají si samozřejmě na čas, takže každé sání může trvat až půl hodiny. Bambusem se začínají živit až v 5 či 6 měsíci života.

V následující scéně je vidět neuvěřitelně malá tlapka jednoho z mláďat. Pandí tlapa je velmi neobvyklá sama o sobě, protože naproti pěti prstům se schovává ještě malinký - tzv. „falešný“ - palec. Pohyby medvíďat jsou doposud nekoordinované, takže protože ještě neumějí chodit, matka je musí všude přenášet.

Dvojčata se narodila na konci srpna. Bylo to vůbec poprvé, co se vzácný černobílý savec narodil na území Německa. Jejich matka je šestiletá samice pandy velké nazývaná Meng Meng. Otcem je devítiletý samec Jiao Qing. Oba živočichové byli Čínou zapůjčeni Berlínu v roce 2017 na 15 let. Hlavní německé město za ně platí milion dolarů ročně (přes 23 milionů korun). Jednalo se o jediné dvě pandy v celém Německu, narozená mláďata se dle smluv automaticky stávají majetkem Číny.

Malé pandy při narození vážily pouhých 136 a 186 gramů. Nyní již obě váží okolo kila a půl. Dospělí jedinci dorůstají do rozměrů mezi 1-1,5 metrem a mohou vážit až 120 kg. Jejich pohlaví zatím zůstává tajemstvím, stejně tak si musí fanoušci počkat i na jména. Dle čínské tradice se obojí dozví až 100 dnů po narození, tedy někdy začátkem prosince.

Obyvatelé Berlína je z recese navrhují pojmenovat Hong a Kong jako akt solidarity s provincií, jež aktuálně bojuje za větší nezávislost a demokratičnost regionu. To ale dost pravděpodobně neprojde.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.