17. srpna 2019 10:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

VIDEO: Ptačí hrdina. Opeřenec přerušil přísahu bojovníka Islámského státu, ten rázem zapomněl svůj text

Bojovník se ocitl v nesnázích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bojovník se ocitl v nesnázích. | foto: Reprofoto

San'á Propagandistické klipy pomáhají bojovníkům samozvaného Islámského státu a dalších podobných skupin získávat nové členy, případně zastrašovat oponenty. Na internet ale uniklo video z jednoho takového natáčení, kde mluvčího přeruší hlasitý pták. Bojovník rázem zapomenul svůj text.

Tento klip se pravděpodobně nikdy na internetu neměl objevit, jenže se tak stalo a nyní baví miliony diváků na sociálních sítích. O vynesení se pravděpodobně postarala teroristická organizace al-Káida, která se samozvaným Islámským státem v Jemenu soupeří o vliv i území.

Lídr islamistů v Jemenu Abu Muhammad al-Adeni chtěl ve videu vyjádřit svou náklonnost a oddanost k šéfovi samozvaného Islámského státu Abú Bakr Bagdádímu. Jenže jakmile se spustila kamera, přerušil jeho řeč hlasitý opeřenec, který stál nedaleko.

To al-Adeniho viditelně znervóznělo, takže rázem ztratil myšlenku i to, co chtěl vlastně říci. Takže zatímco vytahuje z kapsy své poznámky, zpoza kamery je slyšet druhý hlas, který jej nabádá, aby „zůstal v klidu a pohodě“.

Jak poznamenal na Twitteru jeden z uživatelů, tak by měl ptačí hrdina dostat medaili. „Ten hlupák si nezapamatoval ani sedm slov, které měl říct, a raději si kontroloval poznámky. Rusové a Američani trénují delfíny k hledání min v moři, tak by mě zajímalo, kdo vytrénoval tohoto ptáka, aby rozptyloval tohoto chlápka,“ dodal uživatel Seif al Islam.

Analytici uvedli pro britský server Telegraph, že video bylo nahráno někdy v roce 2017, na veřejnost se ale dostalo až o dva roky později.

jkrJan Krejcar

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.