Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Virus podobný koronaviru se v Číně objevil už před sedmi lety u zaměstnanců dolu. Uklízeli netopýří trus

Svět

  15:40
Wu-chan/Praha - O původu nového koronaviru vzniklo mnoho spekulací. Zahraniční média však nyní přišla s informací, že podobný virus se již v roce 2013 objevil v čínském měděném dole. Experti z Wuchanského institutu virologie tehdy odebrali vzorky. Právě tento specializovaný výzkumný ústav byl letos nařčen, že z jeho laboratoře unikl nový typ koronaviru.

Netopýr - ilustrační foto foto: Reprofoto

V dubnu roku 2012 se při uklízení netopýřích výkalů v jinak opuštěném dole na jihozápadě Číny nakazilo šest zaměstnanců. Všichni trpěli vysokými horečkami, kašlem a špatně se jim dýchalo. Lékaři je testovali na několik možných nemocí, všechny testy však vyšly jako negativní. 

Proto se do dolu vydal malý tým odborníků vedený expertkou na viry Š’ Čeng-liovou z Wuchanského institutu virologie, aby odebral vzorky a zjistil příčinu nákazy, jak uvedl v pondělí web The Australian

V Číně se patrně objevil dýmějový mor. Lidé nesmějí jíst přenašeče a musí hlásit nálezy svišťů

Dva ze šesti potižených ještě ten samý rok viru podlehli. U zbylých nastala série testování, po níž vědci došli k zajímavému závěru. 

Přestože měli všichni postižení negativní výsledek přítomnosti viru způsobujícího nemoc SARS, zároveň se v jejich organismu vyskytly protilátky proti jinému koronaviru, který má k SARS velmi blízko.

Právě tehdy začali vědci spekulovat o novém typu nemoci. Záhy zemřel třetí nakažený. Výzkum, zveřejněný v roce 2016, však nezmiňuje smrt ani jednoho z nich. Život třem mužům, kteří se z nemocnice v Kunmingu vrátili domů, zachránila podle lékářů vyšší koncetrace protilátek v těle.

Expertka na viry z netopýrů Š’ Čeng-liová, které se přezdívá netopýří žena, zkoumala důl od srpna 2012 do června 2013. Se svým týmem sebrala vzorky výkalů od 276 netopýrů a zahájila pětiletý výzkum, uvedl The Australian. 

U zhruba poloviny netopýrů byla potvrzena přítomnost koronavirů, včetně jednoho nového, klasifikovaného jako RaBtCoV/4991. Ten podle vědců vznikl jako kombinace několika nebezpečných patogenů (choroboplodných zárodků). U mnohých vzorků se totiž prokázala přítomnost hned několika typů koronavirů najednou. 

Studie Š’ Čeng-liové z ledna 2020 přináší podle listu jednoznačný závěr: vzorek viru z roku 2013 pojmenovaný RaBtCoV/4991 se na 96,2 procenta shoduje s koronavirem, který způsobuje nemoc Covid-19. Od roku 2013 měl vzorek přechovávat Wuchanský institut virologie pod názvem RaTG13. Podle výzkumníků se RaTG13 shoduje s virem RaBtCoV/4991 objeveném v dole, přestože institut propojení odmítá potvrdit. 

Právě RaTG13 by měl být „bratrancem“ koronaviru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění Covid-19. Jejich blízkost potvrzuje shodná rodová linie, která tyto dva koronaviry od ostatních odlišuje.

V květnu ředitel Wuchanského institutu virologie prohlásil, že laboratoř již vzorky RaTG13 nemá, tudíž nemohla nemoc vypustit. Podle něj neexistuje žádný důkaz, že by wuchanská laboratoř byla původcem celosvětové pandemie. 

Naopak americký prezident Donald Trump v květnu prohlásil, že viděl důkaz, který podporuje teorii, že virus pocházel právě z wuchanského ústavu. To ale americké tajné služby vyloučily. 

Autoři: ,