Úterý 11. srpna 2020svátek má Zuzana 29 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Virus podobný koronaviru se v Číně objevil už před sedmi lety u zaměstnanců dolu. Uklízeli netopýří trus

Netopýr - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Netopýr - ilustrační foto | foto: Reprofoto

Wu-chan/Praha O původu nového koronaviru vzniklo mnoho spekulací. Zahraniční média však nyní přišla s informací, že podobný virus se již v roce 2013 objevil v čínském měděném dole. Experti z Wuchanského institutu virologie tehdy odebrali vzorky. Právě tento specializovaný výzkumný ústav byl letos nařčen, že z jeho laboratoře unikl nový typ koronaviru.

V dubnu roku 2012 se při uklízení netopýřích výkalů v jinak opuštěném dole na jihozápadě Číny nakazilo šest zaměstnanců. Všichni trpěli vysokými horečkami, kašlem a špatně se jim dýchalo. Lékaři je testovali na několik možných nemocí, všechny testy však vyšly jako negativní. 

Proto se do dolu vydal malý tým odborníků vedený expertkou na viry Š’ Čeng-liovou z Wuchanského institutu virologie, aby odebral vzorky a zjistil příčinu nákazy, jak uvedl v pondělí web The Australian

Dva ze šesti potižených ještě ten samý rok viru podlehli. U zbylých nastala série testování, po níž vědci došli k zajímavému závěru. 

Přestože měli všichni postižení negativní výsledek přítomnosti viru způsobujícího nemoc SARS, zároveň se v jejich organismu vyskytly protilátky proti jinému koronaviru, který má k SARS velmi blízko.

Právě tehdy začali vědci spekulovat o novém typu nemoci. Záhy zemřel třetí nakažený. Výzkum, zveřejněný v roce 2016, však nezmiňuje smrt ani jednoho z nich. Život třem mužům, kteří se z nemocnice v Kunmingu vrátili domů, zachránila podle lékářů vyšší koncetrace protilátek v těle.

Expertka na viry z netopýrů Š’ Čeng-liová, které se přezdívá netopýří žena, zkoumala důl od srpna 2012 do června 2013. Se svým týmem sebrala vzorky výkalů od 276 netopýrů a zahájila pětiletý výzkum, uvedl The Australian. 

U zhruba poloviny netopýrů byla potvrzena přítomnost koronavirů, včetně jednoho nového, klasifikovaného jako RaBtCoV/4991. Ten podle vědců vznikl jako kombinace několika nebezpečných patogenů (choroboplodných zárodků). U mnohých vzorků se totiž prokázala přítomnost hned několika typů koronavirů najednou. 

Studie Š’ Čeng-liové z ledna 2020 přináší podle listu jednoznačný závěr: vzorek viru z roku 2013 pojmenovaný RaBtCoV/4991 se na 96,2 procenta shoduje s koronavirem, který způsobuje nemoc Covid-19. Od roku 2013 měl vzorek přechovávat Wuchanský institut virologie pod názvem RaTG13. Podle výzkumníků se RaTG13 shoduje s virem RaBtCoV/4991 objeveném v dole, přestože institut propojení odmítá potvrdit. 

Právě RaTG13 by měl být „bratrancem“ koronaviru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění Covid-19. Jejich blízkost potvrzuje shodná rodová linie, která tyto dva koronaviry od ostatních odlišuje.


V květnu ředitel Wuchanského institutu virologie prohlásil, že laboratoř již vzorky RaTG13 nemá, tudíž nemohla nemoc vypustit. Podle něj neexistuje žádný důkaz, že by wuchanská laboratoř byla původcem celosvětové pandemie. 

Naopak americký prezident Donald Trump v květnu prohlásil, že viděl důkaz, který podporuje teorii, že virus pocházel právě z wuchanského ústavu. To ale americké tajné služby vyloučily. 

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...