Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona -4 °C sněžení Předplatné LN
9. srpna 2019 22:54 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vláda USA u soudu prohrála spor s Íránem o newyorský mrakodrap

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: MArtina Černotová

NEW YORK Americký odvolací soud v pátek zrušil verdikt soudu nižší instance, který by umožnil státu zabavit newyorský mrakodrap vlastněný částečně íránskou bankou. Rozhodnutí je podle agentury Reuters porážkou ministerstva spravedlnosti, které chtělo šestatřicetipatrovou budovu na prestižní Páté Avenue prodat možná až za miliardu dolarů (23 miliard korun).

Podle původního soudního rozhodnutí z roku 2017 společnost Alavi Foundation, která vlastní 60 procent budovy, porušila americké protiíránské sankce, protože jí bylo známo, že vlastník zbylých 40 procent skrytý za firmou Assa Corp. je ve skutečnosti íránský státní finanční ústav Bank Milli. Ministerstvo spravedlnosti chtělo výnos získaný prodejem rozdělit mezi oběti násilných útoků inspirovaných nebo způsobených Íránem.

Vláda USA ale dům nedostane, protože podle odvolacího soudu byl verdikt soudu nižší instance chybný. V relativně jasné kauze se podle odvolacího soudu nižší soud dopustil řady omylů a procesních chyb.

Společnost Alavi Foundation, většinový vlastník mrakodrapu, je sice registrovaná ve Spojených státech, ale i ona má svůj původ v Íránu, upozornila agentura Reuters. V roce 1973 ji založil tehdejší proamerický íránský šáh Mohammad Réza Páhlaví jako svou nadaci pro studium perské a islámské kultury v USA.

ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky
TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky

Ať už budete chystat balíček pro sestru, kamarádku, maminku, babičku… anebo přemýšlet, jaká kosmetika by se vám hodila, v rozhodování pomohou názory žen, které ji vyzkoušely.