10. srpna 2018 15:50 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vlna veder ve Španělsku má 17 obětí. Vyprahlou Evropu zasáhly silné bouřky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Muž venčící psa přechází vyschlé koryto řeky Moselle. (Koblenz, Německo) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muž venčící psa přechází vyschlé koryto řeky Moselle. (Koblenz, Německo) | foto: Reuters

Praha Evropa se po týdnech veder dočkala přechodného ochlazení, které ovšem na řadě míst provázely prudké bouřky. Ty mnohde zkomplikovaly dopravu a varování silným deštěm v pátek platilo mimo jiné v Británii, na severu Evropy či ve Španělsku. Ve Francii se po bouřích pohřešuje jeden muž a na severu Německa si bouřky vyžádaly několik zraněných. Vlna horkého počasí, které ve Španělsku od minulé středy připravilo o život několik lidí, by se ale měla podle meteorologů v příštích dnech vrátit.

Ve Španělsku zemřelo kvůli vedrům 17 osob, z toho 11 v Katalánsku, oznámily v pátek katalánské úřady. Vysoké teploty i na Pyrenejském poloostrově klesly, někde i o deset stupňů. V regionech, které bylo ještě o víkendu přes 40 stupňů, platí dnes varování před bouřkami a lijáky. Například v provincii Barcelona padaly i kroupy o velikosti pingpongových míčků a vyvrácené stromy způsobily komplikace na dálnici. Díky změně počasí se ale podařilo dostat pod kontrolu lesní požáry jižně od Valencie.

Také sever Německa zasáhly v noci na dnešek bouřky, které způsobily problémy v dopravě. V Hamburku a v regionu Münsterland zranily několik lidí spadlé stromy. Na pobřeží Severního moře rychlost větru dosahovala až 140 kilometrů v hodině. Lijáky a vichr zastavily dopravu na železničních tratích Hannover-Hamburk-Kiel, Brémy-Hamburk a Osnabrück-Löhne.

Řeka Moselle je jedním z nejdůležitějších vodních toků města Koblenz. V dnešních dnech je koryto řeky nedaleko soutoku s Rýnem úplně vyschlé. (Koblenz, Německo)
Dva muži na procházce přehradou na řece Rýn, která je obvykle zaplavená vodou. (Osterpai, Německo)

Bouřky a lijáky se očekávají i ve Skandinávii; některé trajektové spoje mezi Norskem a Dánskem byly zrušeny. Britští meteorologové varovali před silnými bouřkami v některých částech Británie, bouřky by podle nich měly zasáhnout i část Francie a Nizozemska a hrozí až do soboty.

Francie se stále vzpamatovává ze čtvrtečních mimořádně prudkých bouří na jihovýchodě, severovýchodě a v centrální části země. Z kempů na jihu Francie bylo kvůli záplavám evakuováno 1600 lidí. V nejhůře postiženém departementu Gard na jihu Francie se pohřešuje německý senior.

V České republice hrozí vysoké teploty mezi 29 až 33 stupni Celsia podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v pátek odpoledne už jen na jižní a střední Moravě. Ve Slezsku a na východě Moravy až do večera platí varování před silnými bouřkami, které může doprovázet přívalový déšť. Na většině území Česka stále hrozí nebezpečí požárů.

ČTK
  • 0Diskuse
Najdete na Lidovky.cz