Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Gardy před íránským prezidentem tajily pravdu o sestřelení letadla. Rúhání hrozil rezignací

Záchranáři prohledávají trosky sestřeleného ukrajinského letadla. foto: ČTK/AP

Teherán/Praha - Íránské revoluční gardy bezprostředně po pádu ukrajinského letadla věděly, že ho omylem sestřelily. Pravdu před prezidentem Hasanem Rúháním ale tajily. Když se to Rúhání dozvěděl, pohrozil vlastní rezignací. Americký list The New York Times popsal, co předcházelo a následovalo po sestřelení ukrajinského stroje.
  0:05

Krátce po startu z hlavního města Teheránu se ve středu 8. ledna zřítilo ukrajinské dopravní letadlo. Havárii tehdy nepřežil nikdo ze 176 lidí na palubě. To vše ve stejný den, kdy Íránci podnikli raketový útok na americké cíle v Iráku jako odvetu za předchozí útok USA na íránského generála Kásema Solejmáního v Bagdádu. Íránský úřad pro letectví bezprostředně reagoval prohlášením, že letadlo havarovalo zřejmě kvůli technickým problémům.

Íránci po třech dnech ale přiznali, že letadlo zasáhla jeho protivzdušná obrana, která byla v pohotovosti kvůli předchozímu útoku na americké cíle. O tom, co íránskému přiznání a pádu letadla předcházelo, první napsal The New York Times. Íránské revoluční gardy (IRG) podle deníku bezprostředně po sestřelení letadla věděly, že udělaly chybu a v tu chvíli začaly skrývat pravdu.

Ajatolláh Alí Chameneí, prezident Hasan Rúhání, nový velitel jednotek Kuds...
Vrak trupu letadla, které se zřítilo krátce po startu z teheránského letiště.

Problémy započaly už den před sestřelením. Velitel vzdušných sil IRG Amir Ali Hajizadeh údajně žádal příslušné orgány o uzavření íránského vzdušného prostoru. Íránci se ale obávali, že uzavření letiště vyvolá paniku v zemi a strach z války s USA. Navíc doufali, že přítomnost dopravních letadel zapůsobí jako odrazení Američanů od útoku.

Po zahájení středečního íránského raketového útoku přišlo od velení protivzdušné obrany varování, že americké válečné letouny vzlétly ze Spojených arabských emirátů a že řízené střely směřují k Íránu.

U Teheránu se zřítil ukrajinský boeing se 176 lidmi, všichni zahynuli. Nejvíc pasažérů bylo z Íránu a Kanady

Armádní důstojník původní varování slyšel, ale již nezaznamenal pozdější zprávu s tím, že výstraha byla pouze falešný poplach. Když spatřil letadlo, požádal velení o povolení k palbě. Nikdo mu neodpověděl, protože komunikační síť byla narušena, informoval deník The New York Times. Voják proto vypálil dvě rakety. „Zavolal jsem úředníkům a řekl jim, co se to stalo a že jsme dost možná zasáhli vlastní letadlo,“ řekl později v televizním prohlášení Hajizadeh, který  informoval i nejvyšší íránské vojenské velitele.

Společně vytvořili tajný vyšetřovací výbor, jehož členové vyslýchali všechny účastníky podílející se na sestřelení letounu. Téhož dne v noci výbor dospěl k závěru, že za sestřelení letadla mohla lidská chyba.

Zainteresovaní činovníci ale nepovažovali vyřčení pravdy jako vhodnou variantu. Obávali se nové vlny protestů, které v zemi panovaly před smrtí Solejmáního. „Chtěli to zatajit, mysleli, že země nedokáže zvládnout další krizi,“ řekl pro The New York Times pod podmínkou anonymity člen IRG.

Írán se přiznal k sestřelení ukrajinského letadla. Byla to lidská chyba, uvádí

O den později, ve čtvrtek, kdy v mezinárodním prostředí podezření vůči Íráncům sílilo, se prezident Rúhání pokoušel spojit s vojenskými veliteli, neúspěšně. „Čtvrtek byl šílený. Kontaktovali jsme ozbrojené síly s tím, co se stalo, odpověď na všechny otázky byla, že nedošlo k vypálení raket,“ řekl mluvčí íránské vlády Ali Rabiei. V pátek ráno Rabiei vydal prohlášení, ve kterém spekulace o sestřelení letadla označil za „velkou lež“.

Dramatická porada

O několik hodin později přední vojenští velitelé národa nechali svolat soukromé shromáždění a řekli prezidentovi Rúhánímu pravdu. Ten žádal, aby Írán okamžitě oznámil tragickou chybu a přijal důsledky. Vojenští funkcionáři mu ale tvrdili, že to může destabilizovat zemi. Rúhání následně pohrozil vlastní rezignací, líčí dramatické jednání The New York Times. 

Poté úředníci informovali nejvyššího duchovního vůdce ajatolláha Alí Chameneího.

V sobotu ráno vydala armáda prohlášení, že Íránci sestřelili letadlo důsledkem lidského selhání. Alí Chameneí vyjádřil soustrast pozůstalým a vyzval ozbrojené síly, aby objasnily „pravděpodobné chyby a vinu při tomto bolestném incidentu“. Prezident Rúhání dodal, že Írán hluboce lituje „velké tragédie a neomluvitelného omylu“. 

Hlavním úkolem IRG je obrana národní bezpečnosti Íránu. Gardy jsou oddělené od složek íránské armády, námořnictva i letectva.

Autor:

Pronájem komerční nemovitosti 63 m2
Pronájem komerční nemovitosti 63 m2

Elišky Krásnohorské, Domažlice - Hořejší Předměstí
10 000 Kč/měsíc