Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Svět

U Teheránu se zřítil ukrajinský boeing se 176 lidmi, všichni zahynuli. Nejvíc pasažérů bylo z Íránu a Kanady

Vrak trupu letadla, které se zřítilo krátce po startu z teheránského letiště. foto: Reuters

Sledujeme online
Teherán - Krátce po startu z letiště v íránské metropoli Teheránu se ve středu zřítilo ukrajinské dopravní letadlo. Havárii nepřežil nikdo ze 176 lidí na palubě. Češi ani Slováci mezi nimi podle dosavadních informací nebyli.
  6:12aktualizováno  15:32

Příčiny neštěstí zatím nebyly jednoznačně určeny a podle médií není jasné, zda nesouvisejí s konfliktem mezi Spojenými státy a Íránem, který několik hodin před leteckou katastrofou raketami útočil na základny s americkými a dalšími koaličními vojáky v Iráku.

Ukrajina se chce podílet na vyšetřování, íránské úřady zatím hovoří o technické poruše stroje.

Při katastrofě podle šéfa ukrajinské diplomacie Vadyma Prystajka zahynuli občané sedmi států: 82 Íránců, 63 Kanaďanů, 11 Ukrajinců (dva cestující a devět členů posádky), deset Švédů, čtyři Afghánci, tři občané Německa a tři Britové. Další dva cestující se sice k letu do Kyjeva zaregistrovali, ale na palubu letadla nakonec nenastoupili.

Podle íránského úřadu pro letectví stroj havaroval pravděpodobně kvůli technickým problémům. Podle agentury DPA však není jasné, jak úřady tak brzy po zřícení stroje dospěly k závěru, že je příčinou technická závada.

Ukrajinské aerolinky UIA tvrdí, že stroj byl v pořádku: Boeing 737-800 NG byl vyroben v roce 2016 a technický servis naposledy podstoupil před dvěma dny. Aerolinky nepředpokládají, že by se zkušená posádka dopustila chyby.

Ukrajinské velvyslanectví v Teheránu nejprve vyloučilo, že by neštěstí způsobil teroristický či raketový útok, a uvedlo, že letoun se podle předběžných informací zřítil kvůli poruše motorů. Později však toto prohlášení stáhlo a nahradilo konstatováním, že příčiny neštěstí se vyšetřují.

Prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval ke zdrženlivosti při zveřejňování neprověřených informací kolem okolností katastrofy. Slíbil prověrku všech civilních letadel, zda jsou způsobilá k létání, a také nařídil generální prokuratuře zahájit kvůli katastrofě trestní stíhání. Vznikne také komise k objasnění příčin nehody. „Musíme prověřit všechny hypotézy,“ zdůraznil.

V některých médiích se mezitím objevily spekulace, že letoun omylem sestřelila íránská protivzdušná obrana.

Letové záznamníky, takzvané černé skříňky ze zříceného letadla se našly, ale íránské úřady je podle agentury Reuters nechtějí předat výrobci letounu, americké společnosti Boeing, která v podobných případech asistuje při vyšetřování. Jasné dosud není, do jaké země by je Írán mohl odeslat k vyhodnocení zaznamenaných údajů.

Ukrajinský premiér Oleksij Hončaruk oznámil, že až do objasnění katastrofy mají ukrajinské společnosti zakázáno létat nad Íránem. Aerolinky UIA již dříve oznámily své rozhodnutí na jistou dobu přestat létat do Íránu.

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) ještě před havárií zakázal americkým leteckým společnostem přelety nad Irákem, Íránem, Ománským zálivem a vodami mezi Íránem a Saúdskou Arábií. Změnit trasy svých letů nad oblastí Blízkého východu kvůli eskalaci napětí mezi USA a Íránem se rozhodly také některé komerční letecké společnosti z jiných zemí.

Podle informací českého ministerstva zahraničí nebyli v letadle žádní Češi. Mluvčí ministerstva Zuzana Štíchová ale upozornila, že Írán nerozlišuje u obětí dvojí občanství. Pokud například měl někdo české i íránské občanství, Teherán ho považuje za Íránce.

Trosky letadla příslušícího ukrajinským aerolinkám, které se dnes zřítilo...
V Kyjevě před íránskou ambasádou vznikl improvizovaný pomník obětem letu PS752,...

Zelenskyj kvůli tragické události přerušil návštěvu Ománu a vrací se na Ukrajinu. Z jeho popudu byl svolán krizový štáb, v němž budou představitelé silových ministerstev či tajných služeb.

Letoun typu Boeing 737-800 NG na lince z Teheránu do Kyjeva byl podle ukrajinských aerolinek UIA vyroben v roce 2016 a společnost si jej pořídila přímo u výrobce. Plánovaný technický servis naposledy postoupil před dvěma dny - 6. ledna. Viceprezident firmy před novináři podle agentury Interfax-Ukrajina označil možnost, že by se letoun zřítil v důsledku chyby zkušené posádky, za minimální: „Prostě ji nepředpokládáme,“ prohlásil Ihor Sosnovskyj. Na palubě byl kromě kapitána a druhého pilota i instruktor. Společnost se rozhodla na jistou dobu přestat létat do Íránu.

Mluvčí společnosti Boeing Michael Friedman agentuře AP řekl, že firma o zprávách z Íránu ví a shání další informace. Boeing, podobně jako jiní výrobci letadel, v podobných případech asistuje při vyšetřování. V tomto případě by však pomoci mohla bránit americká sankční politika vůči Íránu. Ta byla vyhlášena poté, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa v roce 2018 jednostranně odstoupila od jaderné dohody s Íránem.

Ukrajinský premiér Oleksij Hončaruk ve středu oznámil, že od 9. ledna přestanou ukrajinské aerolinky létat nad územím Íránu. Toto omezení bude platit až do objasnění středeční katastrofy ukrajinského letounu, v jehož troskách u Teheránu zahynulo všech 176 lidí na palubě. Aerolinky UIA, kterým letoun patřil, již dříve oznámily své rozhodnutí na jistou dobu přestat létat do Íránu.

Podle šéfa íránských záchranářů letoun po zřícení hořel, a proto nebylo možné přistoupit k záchranným pracím. Na místě přitom bylo nejméně 22 sanitek, čtyři záchranářské autobusy i vrtulník.

Přehled deseti nejtragičtějších leteckých nehod v uplynulých deseti letech

  • 298 obětí:

17. července 2014 - U vesnice Hrabove na východě Ukrajiny se v oblasti ovládané proruskými separatisty zřítil malajsijský Boeing 777 z letu MH17 s 298 lidmi na palubě, nikdo nepřežil. Podle ukrajinských úřadů letadlo sestřelila protiletadlová raketa, z odpovědnosti se navzájem obviňují proruští separatisté a ukrajinské vládní síly.

  • 257 obětí:

11. dubna 2018 - Krátce po startu z vojenské základny Búfarík v severním Alžírsku se zřítilo do neobydlené oblasti dopravní letadlo Il-76, zahynulo 257 lidí, včetně deseti členů posádky.

  • 239 obětí:

8. března 2014 - Letadlo společnosti Malaysia Airlines s 239 lidmi na palubě na lince z Kuala Lumpuru do Pekingu se v noci na 8. března ztratilo z radarů. Předpokládá se, že se Boeing 777 zřítil v jižní části Indického oceánu západně od australského pobřeží, když se z neznámých důvodů odklonil od své trasy. První trosky letounu ale moře vyplavilo teprve v létě 2015 na francouzském ostrově Réunion na východ od Madagaskaru, vrak letadla dodnes nebyl nalezen.

  • 224 obětí:

31. října 2015 - Na egyptském Sinajském poloostrově se po startu zřítilo charterové letadlo Airbus A321 ruské společnosti Kogalymavia s 224 lidmi na palubě, nikdo nepřežil. Příčinou neštěstí byl nejspíš výbuch bomby, k činu se přihlásila organizace Islámský stát.

  • 189 obětí:

29. října 2018 - Letadlo indonéské společnosti Lion Air, které mířilo z Jakarty na Sumatru, krátce po startu havarovalo a zřítilo se do moře u ostrova Jáva. Na palubě se nacházelo 189 lidí, nikdo nepřežil.

  • Nejméně 170 obětí:

8. ledna 2020 - Nejméně 170 lidí zahynulo při nehodě ukrajinského letounu Boeingu 737-800, který se zřítil krátce po startu z teheránského letiště. Íránská státní televize informovala, že všichni lidé na palubě jsou mrtví. Podle agentury Reuters zahynulo 176 lidí, z nichž 167 je cestujících a devět členů posádky. Podle íránských úřadů byla příčinou neštěstí technická závada. Smrt všech lidí v letounu potvrdila na základě předběžných zjištění i Ukrajina.

  • 163 obětí:

3. června 2012 - Nejméně 165 osob, z toho 153 v letadle, zahynulo při pádu letounu McDonell Douglas MD-83 nigerijské společnosti Dana Air do hustě osídleného předměstí nejlidnatějšího nigerijského města Lagosu.

  • 162 obětí:

28. prosince 2014 - Krátce po odletu z indonéské Surabaye do Singapuru se za špatného počasí zřítil letoun Airbus A320-216 společnosti Indonesia AirAsia; jeho trosky byly nalezeny až po dvou dnech; všech 162 osob na palubě zemřelo.

  • 158 obětí:

22. května 2010 - Jen osm lidí přežilo a 158 jich zahynulo při havárii letounu společnosti Air India Express, který havaroval na jihu Indie při přistávacím manévru (stroj přilétal z Dubaje do města Mangalúru ve státě Karnátaka). Boeing 737-800 minul přistávací dráhu, zřítil se do lesa a začal hořet.

  • 157 obětí:

10. března 2019 - Šest minut po startu z Addis Abeby se zřítil Boeing 737 společnosti Ethiopian Airlines se 157 lidmi na palubě, nikdo nepřežil; mezi oběťmi byli i čtyři Slováci.

Autor: