20. června 2019 15:07 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Volejte Putinovi. Prezident v propagačním pořadu tvrdil, že Evropa trpí sankcemi vic než Rusko

Vladimir Putin poslouchá dotaz jedné z občanek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin poslouchá dotaz jedné z občanek. | foto: Reuters

MOSKVA/PRAHA Naléhavé problémy ruské ekonomiky a snižování životní úrovně obyvatel je v centru každoroční besedy prezidenta Vladimira Putina s občany, kterou dnes vysílají centrální ruské televizní a rozhlasové kanály. Putin touto formou beseduje s občany od roku 2001, dvanáctkrát to bylo ve funkci prezidenta a čtyřikrát v úřadu premiéra.

Počet dotazů se v posledních letech ustálil kolem 2,5 milionu, letos je ale podle médií o milion nižší.

Velká většina dotazů se týká regionálních a místních problémů, stavu ekonomiky, zdravotnictví, bytového hospodářství, životního prostředí a zásobování. Průběh besedy, která obvykle trvá tři až pět hodin, je v Rusku ostře sledován a její scénář Kreml sestavuje s ohledem na maximální zvýšení Putinovy prestiže.

Putinova show
Evropa podle Putina utrpěla sankcemi více než Rusko.

Gubernátoři, šéfové regionálních samospráv a ředitelé komunálních služeb doporučení, připomínky a příkazy hlavy státu podle médií mimořádně pečlivě sledují. List Izvestija napsal, že odstraňování problémů v ruských regionech, na které si občané Putinovi stěžují, začíná mnohdy ještě dřív, než prezident na dotaz stěžovatelů odpoví.

Kdy bude lépe?

Víc než v minulosti musí dnes Putin reagovat na dotazy znepokojených občanů ohledně pětiprocentní inflace, nízkých rodinných rozpočtů, nedostatku pracovních příležitostí či problémů s likvidací komunálního odpadu. Stížnosti na platy učitelů nebo zdravotníků v přepočtu kolem 5000 až 8000 korun měsíčně, běžné v ruských regionech, kalily radostnou atmosféru přítomnosti hlavy státu, kterou organizátoři pro Putina pečlivě připravili. „Lidé píší, že život je těžší, kdy bude lépe?“ ptali se moderátoři prezidenta.

Putin hovořil o „vnějších šocích“ typu západních sankcí, ale také o problémech ruského vnitřního trhu, které vyvolávají propad reálných příjmů obyvatel. Průměrný plat se v Rusku pohybuje kolem 45 000 rublů (16 000 korun), mnoho lidí ale na něj nedosáhne, řekl prezident.

Pracovník ruské televize během přenosu.

Pracovník ruské televize během přenosu.

Západními sankcemi Rusko od roku 2014 přišlo asi o 50 miliard dolarů (1,1 bilionu korun), zatímco Evropská unie ztratila 240 miliard dolarů, tedy asi pětinásobek. V besedě s občany to dnes řekl ruský prezident Vladimir Putin. Soudí, že zásadní změnu v sankční politice západních států nelze očekávat.

Kromě ekonomických ztrát mají sankce na ruské hospodářství i pozitivní vliv, řekl ruský prezident. Potřeba nahradit západní dovoz aktivizovala mnohá ruská průmyslová odvětví, například strojírenství, energetiku nebo zemědělství. „Mobilizovalo nás to,“ poznamenal Putin.

Kritika Zelenského

Ruský prezident Vladimir Putin také v besedě s občany kritizoval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského za neochotu jednat přímo se separatisty, za údajné ozbrojené útoky ukrajinské armády proti povstalcům a za pokračující blokádu Donbasu. Prohlásil, že nevidí politickou vůli Kyjeva řešit donbaský problém.

„Zelenskyj je talentovaný člověk se smyslem pro humor, ale to, co teď vidíme, je tragédie, nikoli komedie,“ řekl ruský prezident v komentáři k mocenské změně v Kyjevě. Zelenskyj podle Putina ve volební kampani slíbil zastavení bojů v Donbasu, ale přestřelky naopak sílí. Nový ukrajinský prezident slíbil údajně odstranění blokády povstaleckých zón, která ale trvá.

Putin vyčetl Zelenskému hlavně neochotu jednat přímo se zástupci takzvaných lidových republik, které vytvořili separatisté. „Jak chce situaci řešit? V moderních dějinách neexistuje příklad, kdy by se konflikty řešily bez dialogu bojujících stran,“ prohlásil ruský prezident. „Vstřícné kroky (Moskvy) nejsou problém, zapotřebí je ale politická vůle ukrajinského vedení,“ odpověděl šéf Kremlu na dotaz ohledně možných kompromisů ze strany Ruska.

ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.