5. července 2019 16:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruská tajná služba zatkla kvůli vlastizradě asistenta Putinova zmocněnce. Hrozí mu až 20 let vězení

Alexandr Vorobjov vypovídal u soudu v kukle. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexandr Vorobjov vypovídal u soudu v kukle. | foto: ČTK

Moskva Ruská tajná služba FSB v pátek oznámila, že kvůli podezření z vlastizrady zadržela Alexandra Vorobjova, který se u soudu představil jako asistent zmocněnce ruského prezidenta Vladimira Putina na Uralu. Novináři byli ze soudní síně následně vykázáni. Vorobjovovi hrozí až 20 let vězení, uvedl list Kommersant na svém webu. Jde o první veřejně známý případ v postsovětském Rusku, kdy tak vysoce postavený úředník byl zatčen kvůli podezření z vlastizrady.

U soudu, který dnes na žádosti vyšetřovatelů uvalil na podezřelého vazbu, vypovídal Vorobjov v kleci pro obžalované a v kukle s maskovacím potiskem, která mu zcela zakrývala hlavu. Zadržen byl podle FSB ve čtvrtek. Další podrobnosti o případu tajná služba nezveřejnila.

Devětatřicetiletý Vorobjov v letech 2010 až 2017 působil v různých vládních funkcích v Kaliningradské oblasti, což je nejzápadnější výspa Ruska, vklíněná na pobřeží Baltu mezi Polsko a Litvu. V uvedeném období tam jako gubernátor působil Nikolaj Cukanov, který nyní zastává funkci prezidentova zmocněnce pro Ural.

Vorobjov byl před rokem jmenován zástupcem Cukanova, podle tisku ale s tímto člověkem spolupracuje už od roku 2005. Loni od prezidenta Putina dostal děkovný dopis. Ve státní správě má hodnost státního rady 3. stupně.

ČTK