9. července 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusko kárá Gruzii kvůli urážce Putina. ‚Měl by se smažit v pekle,‘ řekl moderátor

Moderátor kanálu Gruzie Rustavi 2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Moderátor kanálu Gruzie Rustavi 2 | foto: youtube.com

„Dobrý večer, milí diváci, sledujete hlavní televizní kanál Gruzie Rustavi 2, začínáme pořad Post Scriptum,“ šokoval v neděli večer na obrazovce moderátor Georgij Gabunija obecenstvo měkkou ruštinou s kavkazským přízvukem. „Především chci předat pozdravy, opravdu hodně pozdravů našemu velkému příteli, ruskému prezidentu Vladimíru Vladimiroviči Putinovi...“ pokračova. Vzápětí ale spustil smršt nadávek, zakončený přáním usmažit ho v pekle.

Minutový monolog rozhněval ruské příznivce, už v noci se před televizí shromáždily dvě stovky demonstrantů a kvůli výhrůžkám musela televize dočasně přerušit vysílání. Jde zřejmě o precedens, kdy poprvé způsobily roztržku nadávky hlavě ruského státu v televizním éteru, které se týkají téměř výhradně jeho osoby.

Podobné, i když daleko méně drsné výstřelky především na Ukrajině zůstávaly dosud bez reakce. Ani ruské státem kontrolované kanály si však nebraly servítky v případech prezidentů Ukrajiny Petra Porošenka či Michaila Saakašviliho. Teď je ale odpověď Moskvy razantní a znějí i obavy ze stupňování konfliktu.

Politici odsuzují, televize se brání

„Pokud jde o urážky na adresu naší země a našeho prezidenta, samozřejmě je považujeme za naprosto nepřijatelné a rozhodně je odsuzujeme,“ reagoval Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. Přitom prý „zaznamenal“, že moderátorovo vystoupení odsoudilo celé vedení gruzínského státu, předseda parlamentu, premiér i prezidentka.

„Patriotismus je jedna věc, hájit zájmy země prostřednictvím agrese, destabilizace a nepokojů ale nic neřeší,“ napsala na twitteru hlava gruzínského státu Salome Zurabišviliová. Předseda vlády Mamuka Bachtadze obvinil opozici v čele s exprezidentem Saakašvilim, že ve skutečnosti stojí za vystoupením žurnalisty oni. Saakašvili přitom však ze svého ukrajinského exilu Gabuniju taky odsoudil. „Pozérství a hysterie v boji s ruským imperialismem a okupací“ podle něj bude jen na škodu.

Televize Rustavi 2 nejdřív Gabuniju podržela, včera večer ho ale nakonec od práce odstavila. Vedení přitom mluví o tlaku politiků, kteří chtějí kanál zavřít a moderátora potrestat. „O skutečnosti, že monolog šéfa programu nesplňuje žádné standardy etiky, jsme už informovali a omluvili se. Reakce vedení země na chybu jednoho novináře je ale nechutná,“ napsala Rustavi 2 v oficiálním prohlášení.

Cena: až 10 procent HDP

Aféra přichází pro Gruzii v tu nejnevhodnější dobu. Od pondělí začal platit zákaz přímého leteckého spojení mezi Ruskem a Gruzií. Putin dokonce doporučil cestovním kancelářím, aby do země, která u jeho krajanů strmě nabírala na oblíbenosti, neprodávaly zájezdy. Toto opatření Moskva zavedla kvůli údajnému ohrožení bezpečnosti Rusů v zemi – v polovině června totiž vypukly v zemi protesty poté, co gruzínský parlament navštívila v rámci konference o pravoslaví skupina ruských poslanců a jeden z nich usedl během projevu do křesla předsedy.

Ačkoli vláda v Tbilisi uvažuje o zřízení bezplatných autobusových linek vozících Rusy ze sousední Arménie či Ázerbájdžánu, propad bude citelný. Gruzie od tohoto týdne zřejmě přijde o podstatnou část z více než milionu ruských turistů, kteří se každý rok rekreovali především na plážích Černého moře. V reakci Gabunijova slova teď chce ruská Státní duma zakázat dovoz gruzínských produktů, především vína a minerálky Boržomi, stejně jako zakázat převody peněz hojně využívané Gruzínci žijícími a pracujícími v Rusku. „To vše činí celkově asi deset procent HDP, které dostává Gruzie jako stát,“ prohlásil předseda Dumy Vjačeslav Volodin.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!