26. října 2016 11:33 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Volím Clintonovou, ten druhý je neschopný, řekl Bushův exministr, který zatáhl USA do Iráku

Bývalý ministr zahraničí Colin Powell. (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý ministr zahraničí Colin Powell. (Ilustrační foto) | foto: Reuters

NEW YORK Bývalý americký ministr zahraničních věcí Colin Powell bude v nadcházejících prezidentských volbách volit demokratku Hillary Clintonovou. Powell se tak stává dalším v řadě republikánů, kteří se rozhodli nepodpořit prezidentského kandidáta své strany Donalda Trumpa, uvedla ve středu agentura AP.

Powell se k Trumpovi vyjádřil během schůze obchodní asociace v New Yorku. „Téměř každý den urážel Ameriku všemi možnými způsoby. Urazil hispánce, Afroameričany i ženy. Podařilo se mu popudit i vlastní stranu. Postupně naštval spoustu našich spojenců. Urazil válečné veterány,“ řekl Powell na adresu kontroverzního republikánského kandidáta.

Naopak Clintonová by podle Powellova názoru byla vhodnou prezidentkou. „Je chytrá, schopná a byla dobrou ministryní zahraničních věcí,“ řekl Powell. Zdůraznil přitom, že Clintonová má zkušenosti nutné k vykonávání nejvyšší funkce. „Clintonová je kompetentní, ten druhý ne,“ nemůže Trumpovi přijít na jméno Powell.

Generál Powell, který byl ve funkci ministra zahraničí v letech 2001 až 2005 za vlády prezidenta George Bushe mladšího, je v USA populární a jeho názory mají poměrně velkou váhu, poznamenala agentura Reuters. V letech 1987 až 1989 působil i jako náčelník sboru náčelníků štábů americké armády a v letech 1987 až 1989 byl bezpečnostním poradcem prezidenta Ronalda Reagana. V prezidentských volbách v roce 2008 a 2012 podpořil současného prezidenta Baracka Obamu.

25.října 2016 v 23:04, příspěvek archivován: 26.října 2016 v 11:34

Colin Powell will vote for Hillary Clinton and says Donald Trump ‘insults America every day’ https://t.co/vDMHK7YzdO https://t.co/iZqQLP3gtf

Světová média Powellovi věnovala zvýšenou pozornost už v září, kdy se na serveru DCLeaks objevil soubor jeho soukromých emailů. Powell v nich označil Trumpa za „národní ostudu“ a Clintonovou za „hamižnou“ a „přehnaně ambiciózní“. Za DCLeaks jsou údajně hackeři napojení na ruské tajné služby.

Generálovi také vadilo, že ho Clintonová vtáhla do svého skandálu kolem elektronické pošty rozesílané ze soukromého serveru. Bývalá první dáma ale nedávno na svou obhajobu prohlásila, že používat soukromý server jí poradil právě Powell.

ČTK

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?