Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 6 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vše, co potřebujete vědět o nebezpečném koronaviru z Číny. Nemocného poznáte až po 2 týdnech

Zdravotníci kontrolují teplotu cestujících v ohnisku nemoci - městě Wu-chan. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdravotníci kontrolují teplotu cestujících v ohnisku nemoci - městě Wu-chan. | foto: ČTK

PRAHA Nový koronavirus šířící se z Číny již zasáhl dva kontinenty. Počet nakažených se stále zvyšuje a evropské státy začínají zavádět protiopatření. Co o viru zatím víme?

Co je to koronavirus?

Koronavirus.

Koronavirus.

Koronaviry jsou pojmenované po ostnech vycházejících z jejich membrány, která připomíná solární koronu. Napadají primárně dýchací ústrojí u lidí i zvířat. Tato rodina virů má širokou paletu mutací, a to od běžného nachlazení až po smrtelné nemoci jako je SARS, který napadl v roce 2003 tisíce lidí a zhruba 800 jich zabil.

Jak se člověk může nakazit?

Koronaviry se mohou do těla člověka dostat skrze osobní kontakt, jako je podání ruky, ale stačí i dotyk s předmětem, na němž se virus zachytil. Zároveň se tento typ viru šíří i vzduchem (kašláním, kýcháním).

Jak poznáte, že jste nakaženi koronavirem?

Klasickými symptomy jsou horečka, potíže při dýchání, kašel a bolesti hlavy. Lehčí případy mohou připomínat průběh těžkého nachlazení nebo chřipky, což značně ztěžuje rozpoznání. Podle vědců má současný vir 2019-nCoV inkubační dobu kolem dvou týdnů.

Jak se nákaze lze bránit?

Vědci v současnosti doporučují zejména preventivní opatření. Vyhněte se kontaktu s nemocnými lidmi, myjte si ruce a co nejméně se dotýkejte očí, nosu a úst nemytýma rukama.

Žena s nasazenou rouškou hledí do mobilu. Takhle vypadají ulice v Pekingu.
Zkouška přítomnosti koronaviru v Berlíně.

Odkud se virus začal šířit?

Začátkem ledna čínští vědci identifikovali koronavirus jako příčinu záhadného onemocnění 59 lidí ve městě Wu-chan. Ve většině případů šlo o prodejce ryb a dalších živých zvířat. Stejně jako v minulosti při šíření nemocí SARS a MERS pravděpodobně nákaza pocházela z trhu, není však zatím jasné z jakých zvířat. Nákaza se ale velice rychle rozšířila. V úterý večer úřady poprvé potvrdily nakažení mimo území Číny, konkrétně na letišti v Seattlu.

Kolik již je nakažených?

Čínská vláda v současnosti potvrdila 598 případů nakažených lidí, podle informací zahraničních médií již zemřelo 17 osob. Čtyři nakažení se objevili v Thajsku, po jednom pak ve Vietnamu, Hongkongu, Macau, Spojených státech amerických, Jižní Koreji a Japonsku.

Jak se ve středu vyvinula situace ve městě Wu-chan?

Vláda provincie Chu-pej oznámila ve středu, že od čtvrtečních 10:00 místního času bude ve Wuchanu a směrem z Wu-chanu kompletně přerušena veřejná doprava. Týkat se to bude autobusů, metra, trajektů a podle zdrojů zahraničních médií i osobní dopravy. Dočasně přerušeny budou veškeré letecké i železniční spoje směrem z města. Opatření má snížit riziko šíření viru. Vláda žádá obyvatele, aby město neopouštěli, dokud nepominou stávající zvláštní okolnosti. Důvodem pro opuštění provincie jsou pouze „zvláštní důvody“.

Jak zatím reagují státy?

Řada asijských i dalších zemí, včetně USA, Ruska, Británie, Austrálie, Itálie či Turecka, zavedla v posledních dnech opatření, ta na letištích odhalují případné infikované cestující. Jde především o měření teploty pasažérů z postižených oblastí. Rusové podle agentury Reuters již začali pracovat na vakcíně proti viru.

Zařízení na kontrolu teploty cestujících na kazašském letišti.

Zařízení na kontrolu teploty cestujících na kazašském letišti.

Co může situaci zkomplikovat?

České ministerstvo zahraničí se obává, že se v souvislosti s blížícími se oslavami čínského nového roku – letos vycházejí na 25. ledna – zvýší pohyb cestujících, a koronavirus by se tak mohl rozšířit do dalších zemí včetně Česka. Proto před návštěvou města Wu-chan diplomacie nabádá turisty ke zvýšené opatrnosti a doporučuje „nezdržovat se zbytečně v místech s velkou koncentrací osob a používat preventivně ústní roušky“. Další komplikací by mohlo být i přicházející chřipkové období.

„Tehdy u viru SARS nás v podstatě celosvětově zachránilo, že nákaza se odehrávala mimo chřipkové období, protože pokud se někdo s vysokou teplotou na letištích zachytil, bylo jasné, že mohlo jít o nákazu,“ uvedl pro LN Prymula s tím, že nyní se nacházíme právě na prahu chřipkového období, byť zatím nebyla vyhlášena epidemie.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!