Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Všechny ústavní soudy by rozhodly jako ten rakouský, říká profesor Tomášek

Proděkan pražské právnické fakulty a vedoucí katedry evropského práva Michal... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Proděkan pražské právnické fakulty a vedoucí katedry evropského práva Michal... | foto:  František Vlček, Lidové noviny

Zrušení rakouských prezidentských voleb Ústavním soudem bylo vhodné i podle proděkana pražské právnické fakulty a vedoucího katedry evropského práva Michala Tomáška. Nové hlasování ale může přinést pro sjednocenou Evropu zásadní problém. „Nelze vyloučit, že některý z kandidátů řekne, že pokud bude prezidentem, podpoří referendum o vystoupení Rakouska z Evropské unie. Už se ukázalo, že takovouto větu lze říct a i ji zrealizovat,“ varuje profesor Tomášek.

LN: Rakouský ústavní soud zrušil prezidentské volby. Bylo to namístě?
Ano, argumenty byly skutečně validní. Korespondenční hlasy se totiž patrně začaly sčítat dříve, než se sčítat měly. V právu platí zásada, že v pochybnostech je potřeba vyslovit se proti, respektive v tomto případě volby zrušit. Rozhodnutí rakouského ústavního soudu je tak potřeba brát velmi vážně.

LN: Volby se tedy zruší a vše bude tak, jako by vůbec neproběhly?
Přesně tak, proběhnou nové volby, respektive jejich druhé kolo. Současnému prezidentovi Heinzi Fischerovi tak skončí příští týden mandát a místo něj bude do zvolení nového prezidenta fungovat předsednictvo rakouské Národní rady. Současný prezident samozřejmě nemůže ve svém mandátu pokračovat, byl totiž zvolen jen na určitou dobu, jeho funkční období nelze prodlužovat.

LN: Kdybychom se na tu situaci podívali obecně, kdy je opravdu nutné zrušit volby?

Je to namístě, když existují důvodné pochybnosti, že došlo k pochybení, které by skutečně nebo potenciálně mohlo výsledek voleb zásadně - a toto slovo zdůrazňuji - ovlivnit. A v Rakousku dospěl Ústavní soud k názoru, že pochybnost je natolik velká, že v zájmu zachování demokratického procesu je potřeba vyslovit neplatnost voleb.

LN: Protože by mohl být zvolen druhý kandidát?
To nevím, klidně by mohl být zvolen i kandidát, který skutečně vyhrál. Teď se ale bude rozhodovat v jiné politické atmosféře. Evropská unie je totiž v současnosti velice zpochybňována.

LN: V souvislosti se zamýšleným vystoupením Velké Británie?
V Evropě se změnila situace. Britské referendum a Brexit ukázaly, že je tu v jedné členské zemi vůle vystoupit z Evropské unie. Situace v Rakousku je velice výbušná, je totiž přímo dotčeno migrační krizí a zaznamenali už jsme volání po vyhlášení obdobného referenda o vystoupení i tam. Nelze tedy vyloučit, že některý z kandidátů vytáhne tuto kartu a řekne, že pokud bude prezidentem, podpoří referendum o vystoupení Rakouska z Evropské unie. Už se ukázalo, že takovouto větu lze říct a i ji zrealizovat.

LN: Vybavují se vám nějaké obdobné případy rušení voleb?
Úspěšné ne, i když snaha zvrátit výsledek se objevuje často. V Rakousku ale rozhodovala čísla. Pokud by někdo žaloval výsledek Brexitu, patrně by nebyl úspěšný, protože poměr hlasů byl zhruba 52:48, což je poměrně velký rozdíl. V Rakousku ale šlo o několik tisíc hlasů v korespondenčním hlasování, což už hraje jinou úlohu.

LN: Jde o problematický způsob hlasování, kde se pochybnost později nabízí?
Samotný princip korespondenčního hlasování není problematický. Na rozdíl od způsobu, jakým se s ním následně nakládá, což se ukázalo právě při sčítání hlasů.

LN: Může nastat situace, že by někdy v budoucnu byly zrušeny prezidentské volby i v České republice?
Lze si představit úplně všechno. Žaloby na jejich zrušení se ostatně objevily už při těch posledních. Vždy ale bude záležet hlavně na výsledcích. Čím budou těsnější, tím bude pravděpodobnost úspěšnosti žaloby vyšší. Záleží na tom, zda jsou na jazýčku vah desítky, stovky nebo tisíce hlasů. I v naší judikatuře Ústavního soudu platí názor, že pochybení, která nemohou mít vliv na výsledek voleb, volby nezneplatní. To je důležitá právní věta, která se opakuje i u jiných Ústavních soudů. A rakouský soud nyní konstatoval, že ono pochybení mohlo mít vliv na výsledek voleb.

LN: Stejně by tedy v takovémto případě rozhodly i jiné ústavní soudy?
Dá se to předpokládat. Vždy se zkoumá potencialita problému a její vliv na výsledek voleb v určitém měřítku. U těsných hlasování můžeme vždy předpokládat, že bude naděje na úspěšnost žaloby žádající zrušení voleb vyšší.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Ze života: Rakovina prsu může bolet nejen v pozdním stádiu
Ze života: Rakovina prsu může bolet nejen v pozdním stádiu

Ráda bych s vámi sdílela svůj příběh o tom, že rakovina bolet může. A doufám, že to alespoň jedné váhající může pomoct s rozhodováním, jestli jít...