Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 14 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rakouský soud zrušil výsledky prezidentských voleb. Budou se opakovat

Norbert Hofer (vlevo) a Alender Van der Bellen | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Norbert Hofer (vlevo) a Alender Van der Bellen | foto: ČTK

VÍDEŇ Rakouský ústavní soud zrušil výsledek druhého kola prezidentských voleb kvůli nesrovnalostem při sčítání korespondenčních hlasů. Druhé kolo voleb se bude opakovat v celém Rakousku. V květnu při hlasování zvítězil bývalý předseda Zelených Alexander Van der Bellen nad kandidátem pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norbertem Hoferem jen o 30 863 hlasů.

Je to vůbec první případ v demokratické zemi, kdy soud zrušil prezidentské volby a nařídil jejich opakování.

Výsledek hlasování napadla u soudu FPÖ. Při korespondenčním hlasování, kterého využilo na 570 tisíc lidí, byly totiž některé hlasy sečteny ještě před stanoveným termínem pro otevření obálek. V některých případech navíc obálky otevírali lidé, kteří k tomu neměli oprávnění.

Předseda ústavního soudu Gerhart Holzinger ve zdůvodnění rozsudku uvedl, že neexistují žádné indicie o tom, že by členové volebních komisí s odevzdanými hlasy manipulovali. Podle něj je ale pro zpochybnění výsledků voleb postačující už skutečnost, že k takovým manipulacím kvůli chybám při otvírání obálek vůbec mohlo dojít. Chybný postup se podle něj týkal téměř 78.000 hlasů, což by vzhledem k těsnému rozdílu mezi kandidáty stačilo ke změně celkového výsledku.

Holzinger zdůraznil, že cílem ústavního soudu není rozhodovat o vítězi a poraženém. „Volby jsou základem naší demokracie a ústavní soud ji musí udržovat funkční. Naše rozhodnutí má posílit důvěru občanů v náš právní stát a v demokracii,“ řekl.

Rakouský ministr vnitra navrhne termín opakování voleb

Rakouský ministr vnitra Wolfgang Sobotka navrhne v úterý po dohodě s kancléřem Christianem Kernem termín opakování druhého kola prezidentských voleb. Původní výsledky v pátek zrušil ústavní soud kvůli nesrovnalostem při sčítání hlasů. Kern současně vyjádřil přání, aby volební kampaň byla krátká a bez emocí. Podle něj jinak hrozí další štěpení společnosti.

Sobotka už v před dvěma týdny uvedl v televizi ORF, že by Rakušané mohli v případě zrušení voleb znovu hlasovat na podzim. Podle rakouských médií se Sobotkův úřad na vypsání opakovaných voleb začal připravovat už v polovině června.

Po pátečním oznámení verdiktu ústavního soudu Sobotka novinářům řekl, že opakování voleb bude stát zhruba deset milionů eur (270 milionů Kč). Podle něj to je důsledek fatálních lidských chyb a do budoucna bude třeba změnit volební zákony, aby se podobná věc nemohla opakovat.

Kern označil za důležité, že ústavní soud volby zrušil kvůli procesním nesrovnalostem a ne kvůli manipulacím s výsledky. Zároveň vyzval Rakušany, aby v opakovaném hlasování využili své volební právo, i když se mohou cítit unavení tolika volbami v krátké době.

Dosluhující prezident nové volby schvaluje

Podle dosluhujícího rakouského prezidenta Heinze Fischera je dobře, že se volba jeho nástupce bude opakovat. V opačném případě by mohly vzniknout pochybnosti o právu nového prezidenta stanout v čele státu, řekl dnes Fischer novinářům.

Fischer také podotkl, že by nikdo neměl zpochybňovat rozhodnutí ústavního soudu. Zároveň je podle něj nutné zajistit, že při opakovaném druhém kole budou členové volebních komisí důsledně dodržovat všechny předpisy.

Za pravděpodobný termín nových voleb označil Fischer září. Nejpozději by podle něj měli jít Rakušané k urnám v říjnu.Fischer opustí svou funkci 8. července, přestože o jeho nástupci nyní není rozhodnuto. Prezidentské pravomoci až do zvolení nové hlavy státu převezme tříčlenné vedení rakouského parlamentu.

Stejného názoru je i poražený kandidát na prezidenta Norbert Hofer. Řekl, že kvůli chybám pracovníků volebních komisí vznikl prostor pro manipulaci s hlasy.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...