Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Vstup Čechů omezily kvůli koronaviru také Lotyšsko a Estonsko. Po příjezdu je povinná karanténa

Pohled na lotyšskou Rigu. foto: Lidové noviny

Lotyšské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí přidalo na seznam zemí se zvýšeným rizikem šíření nemoci covid-19 Česko a Monako, napsal v pátek lotyšský zpravodajský server Delfi.lv. "Cestující z těchto zemí, anebo osoby cestující přes ně tranzitem, budou muset po příjezdu do Lotyšska do dvoutýdenní karantény," upozornil. Češi se ocitli na obdobném seznamu i v sousedním Estonsku. Již v pátek ráno omezilo vstup Čechů také Slovinsko.
  18:12aktualizováno  22:03

České ministerstvo zahraničí upozornilo, že povinnou karanténu budou muset Češi absolvovat při příjezdu do Lotyšska od dnešního odpoledne. Přitom ji nelze nahradit negativním testem na covid-19. V Estonsku budou muset Češi nastoupit do dvoutýdenní karantény po příjezdu v příštím týdnu.

Karanténa v Lotyšsku je povinná také pro cestující ze Švédska, Lucemburska, Portugalska, Rumunska, Bulharska a Británie. Ve všech těchto zemích je míra onemocnění covidem-19 vyšší než 16 případů na 100.000 obyvatel.

Česko za uplynulých 14 dní zaznamenalo 1898 případů koronavirové nákazy, což je přibližně 18 případů na 100 000 obyvatel.

Cesta do Chorvatska se komplikuje. Slovinsko vyžaduje po Češích test, projet půjde i bez něho

V samém Lotyšsku tato míra činí 0,7 případu na 100 000 obyvatel, což je nejméně v Evropské unii, a nadále klesá. Nemocnost klesá i v sousedním Estonsku a Litvě, dodal server s tím, že úřady nedoporučují Lotyšům vyjíždět do zahraničí.

Estonské ministerstvo zahraničí na své internetové stránce upozorňuje, že povinná karanténa se neuplatňuje v případě, že osoba přicestovala ze země, kde v posledních dvou týdnech počet nakažených koronavirem nepřekročil 15 případů na 100 000 obyvatel. Pokud tak tomu není, daná osoba musí absolvovat dvoutýdenní karanténu v Estonsku, přičemž seznam se obnovuje každý pátek na příslušném webu: ten v případě Česka nyní uvádí ukazatel 18,2.

V Litvě je podle dostupných informací od pondělka tohoto týdne povinná dvoutýdenní karanténa po příjezdu z padesátky nejpostiženějších zemí světa, včetně Švédska, Ruska a Běloruska. Dříve se tato karanténa jen doporučovala. 

Seznam se aktualizuje každý týden, přičemž mezi nejpostiženější se zařazují země, ve kterých ukazatel nemocnosti koronavirem překračuje 25 případů na 100 000 obyvatel. Pokud se ukazatel pohybuje mezi 15 až 25 případy, cizinci z této země smějí přicestovat a karanténa je jim doporučena, uvedl litevský server Nedelia.lt.

Lotyšský hlavní hygienik Uga Dumpis dnes v televizi označil za aktuálně hlavní starost možnost „importu koronaviru z dalších zemí“. Proto je podle něj tak důležitá karanténa po příletu ze zemí s vysokým výskytem koronaviru, uvedl portál Baltic News Network (BNN).

Server dodal, že pokud jde o denní přírůstek nových případů nákazy, tak v Litvě nejnověji zaznamenali tři, v Estonsku jeden a v Lotyšský žádný.

Od počátku pandemie se v Lotyšsku nakazilo celkem 1120 lidí a 30 nákaze podlehlo, Estonsko zaznamenalo 1991 případů a 69 úmrtí a Litva ohlásila 1828 nakažených a 79 úmrtí, dodal BNN.

Komplikace ve Slovinsku

Ze seznamu bezpečných zemí podle výskytu koronaviru v pátek Českou republiku vyřadilo také Slovinsko. Od soboty tam budou muset Češi po příjezdu na dva týdny do karantény, pokud se neprokážou doklady o zaplaceném pobytu a také negativním testem na covid-19 starým maximálně 36 hodin. Průjezd zemí, přes kterou řada českých občanů cestuje do Chorvatska, je ale dál možný bez zásadních omezení.

Pro české občany, kteří se už nachází na území Slovinska, se nic nemění. Česká vláda soudí, že rozhodnutí Slovinska není objektivní, protože kromě Karvinska je epidemiologická situace v Česku klidná. Česká diplomacie chce se slovinskou stranou řešit, zda by pro Čechy bylo možné absolvovat test až na slovinském území. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) má zatím od slovinské strany příslib, že až počet nově nakažených v Česku klesne za 14 dní pod deset na 100 000 obyvatel, Česko se na seznam bezpečných zemí vrátí.

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...