8. ledna 2019 7:39, aktualizováno  15:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vůdce KLDR přijel na návštěvu Číny, vyjasňovala se pozice před druhým summitem s Trumpem i vzájemné vztahy

Severokorejský vůdce Kim Čong-un. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Severokorejský vůdce Kim Čong-un. | foto: Reuters

PEKING Severokorejský vůdce Kim Čong-un přijel na pozvání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga do Číny. Oznámila to v úterý oficiální čínská státní agentura Nová Čína i severokorejská agentura KCNA, která upřesnila, že v zemi zůstane do 10. ledna. Podle jihokorejské agentury Jonhap státníci jednali o očekávaném druhém setkání Kima s americkým prezidentem Donaldem Trumpem i o vzájemných vztazích.

Ačkoli Pchjongjang většinou o podobných diplomatických návštěvách informuje až poté, co skončí, v nynějším případě učinila KLDR výjimku. KCNA sdělila, že Kimova návštěva v Čína začala v pondělí a skončí ve čtvrtek. Kima podle KCNA doprovází jeho manželka Ri Sol-ču, vysoký představitel severokorejské komunistické strany a bývalý šéf tajné služby KLDR Kim Jong-čchol či severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho.

Jihokorejská agentura Jonhap bez bližší identifikace zdrojů uvedla, že setkání obou státníků trvalo asi hodinu. Během ní jednali o chystaném summitu mezi Severní Koreou a Spojenými státy a rovněž o posílení bilaterálních vztahů. Po jednání následovala večeře, kterou uspořádal Si a jeho manželka.

Kim v uplynulém roce navštívil Čínu třikrát a pokaždé zde jednal s prezidentem Siem. Do Pekingu se nyní vůdce KLDR vydal v době, kdy se stále častěji hovoří o možném druhém summitu Kima s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. To, že se vrcholná schůzka uskuteční brzy, naznačil sám Trump.

Peking je nejdůležitějším obchodním partnerem Severní Koreje a tlumí tlak, který na ni vyvíjí Washington. AP předpokládá, že tématem nynějšího jednání Kima a Sia bude vyjasnění pozice před druhým setkáním s Trumpem.

Trump a Kim se poprvé setkali na historické schůzce loni v červnu v Singapuru. Společně se zavázali k úsilí o denuklearizaci Korejského poloostrova a k posílení míru v regionu. Ujednání ale neobsahuje konkrétní časové závazky a rozhovory od té doby mnoho nepokročily. Seznam svých jaderných kapacit a informaci o velikosti svého jaderného arzenálu, které Washington očekává, KLDR zatím svým partnerům neposkytla.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz