Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ohnivý hřib. Na Sibiři vybuchl muniční sklad granátů, nastala masová evakuace a všeobecný chaos

Svět

  19:11
Krasnojarsk (Rusko) - Jeden člověk podle nepotvrzených zpráv zemřel a nejméně sedm lidí utrpělo zranění při výbuchu skladiště dělostřeleckých granátů v sibiřském Krasnojarském kraji. Informovala o tom v pondělí agentura TASS. Starosta nedalekého Ačinska připravuje k evakuaci celé město, kde žije 100 000 lidí. Munice stále vybuchuje, podle záchranářů se situace nevyvíjí příznivě.

Výhled na stoupající plameny a dým po explozi v muničním skladu poblíž statisícového ruského města Ačinsk. foto: Reuters

U ruské Samary explodoval muniční sklad

Sklad se střelným prachem a 40 000 dělostřeleckými granáty začal hořet poblíž vesnice Kamenka asi deset kilometrů od Ačinska, které je třetím největším městem Krasnojarského kraje. Uzavřenou oblast střeží armáda, vzdušný prostor byl pro dopravu uzavřen.

Gubernátor Krasnojarského kraje Alexandr Uss nevyloučil, že plocha požáru se zvětší. Vše prý závisí na tom, jaké granáty budou explodovat. „Zatím ten sklad hoří velmi omezeně. Zóna postižení (ohněm) se ale může zvětšit,“ varoval Uss.

Lidé přihlížejí plamenům a dýmu po explozi v muničním skladu poblíž...
Výhled na stoupající plameny a dým po explozi v muničním skladu poblíž...

Údaje o počtu evakuovaných se výrazně liší. Zatímco starosta Ačinska Ilaj Achmetov hovořil o vyklizení celého stotisícového města, podle gubernátora Usse jde jen o 6000 lidí, podle ministerstva pro mimořádné události přes 3000 lidí. Agentura TASS oznámila, že evakuováno už bylo nebo brzy bude necelých 25 000 lidí. Přesný údaj lze obtížně zjistit, protože mnoho lidí opouští město neorganizovaně.

Na Ukrajině hoří sklad se 138 tisíci tunami munice. Sabotáž, napsal prokurátor

Podle záchranářů při explozích zahynul jeden voják. Ministerstvo obrany ale tuto informaci popřelo. Na ruských sociálních sítích se objevují zprávy o panických scénách během evakuace, která se kromě Ačinska týká řady dalších menších obcí.

Obyvatelé Ačinska nečekají na evakuační příkaz a spěšně opouštějí město. Silnice do Krasnojarska, který leží asi 180 kilometrů daleko, je kvůli stojícím vozům neprůjezdná.

„Všichni prchají, aby byli co nejdál (od explozí). Utečte z domu, berte s sebou jen doklady a peníze, křičí na sebe lidi. Ulice jsou plné aut, ječí houkačky sanitek a policejních vozů. Všichni někam telefonují, kolují poplašné zprávy. Je to strašné,“ napsala na síti Vkontaktě uživatelka Uljana Ščetnikovová. „Lidé utíkají a utíkají, protože exploze neustávají.“

V Rusku hoří obří sklad, dva mrtví

Očití svědci na sociálních sítích uvedli, že z místa výbuchů stoupá hustý černý dým, který je vidět z širokého okolí. „Obytné domy utrpěly škody. Okna se vysklila při první vlně výbuchů. Oblast je nyní uzavřena,“ řekl zdroj agentuře TASS. Železniční doprava v okolí místa explozí se zastavila, vyklizeny už byly obce v okruhu 20 kilometrů. Evakuaci Ačinska bude řídit armáda. Provoz zastavil ačinský těžební kombinát, kde pracuje téměř 4000 lidí.

Exploze muničních skladů nejsou v Rusku výjimečné. Naposledy loni v květnu hořel sklad v obci Pugačovo v Udmurtsku na východě evropské části Ruska celý týden, než se ho podařilo s pomocí letadel a vrtulníků uhasit.

Autor: