13. května 2019 13:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

U polárního kruhu bylo 31 °C. Nad Ruskem se objevila teplotní anomálie

V neděli bylo v Ruském Kojnasu 31°C. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V neděli bylo v Ruském Kojnasu 31°C. | foto: meteociel

PRAHA Severozápad Ruska zasáhla výjimečně teplá fronta, která během neděle ve městě Kojnas v Archangelské oblasti zahřála vzduch až na 31° Celsia. Podle meteorologických dat jde o výraznou anomálii, jelikož se obvykle v této době pohybuje teplota v regionu kolem 0 - 5 °C.

Ačkoliv se na severozápadě Ruska občas teplotní anomálie objeví, nejsou takto extrémní – většinou teplota při výjimečné teplotní změně dosáhne na 20 °C. Odhady meteorologů zatím tvrdí, že by vysoká teplota měla vydržet dva dny, což je v oblasti ležící blízko severního polárního kruhu (leží  na 66° a 33', zmíněné Kojnas pak na 64° a 8' severní šířky), neuvěřitelné.

Arktida však obecně zažívá dlouhodobé teplotní výkyvy. „Teploty vzduchu v Arktidě v posledních pěti letech překročily všechny předchozí záznamy od roku 1900,“ stojí v pravidelné zprávě amerického Národního úřadu pro oceány a ovzduší (NOAA).

Teplotní anomálie nad Evropou - extrémně chladné počasí ve střední Evropě,...

Teplotní anomálie nad Evropou - extrémně chladné počasí ve střední Evropě, extrémní vedra v Rusku.

„Rostoucí atmosférická teplota v Arktidě způsobuje zpomalování a neobvyklé kolísání oceánského proudění, které lze spojovat s abnormálními projevy počasí,“ upozornili na pravděpodobný důvod vědci. Poukázali například na to, že takové změny obvykle přinášejí do oblastí jižně od severního polárního kruhu neobvykle vysoké, ale i nízké teploty.

Podle nich mohly být jedním z důsledků teplotních anomálií v Arktidě například letošní sněhové bouře na východě USA. „Arktida právě zažívá zažívá změny, které nemají v historii lidstva obdoby,“ uvedla Emily Osborneová, vedoucí týmu, který studii připravil. Rok 2018 byl druhý nejteplejší v závěsu za rokem 2016, v Arktidě byla letos rovněž druhá nejnižší vrstva ledu.

Z důvodu klimatických změn již dvě země vyhlásily stav klimatické nouze. První zemí se stala na počátku května Británie, po ní následovalo Irsko. Britský parlament tímto krokem reagoval mimo jiné na dubnové ekologické demonstrace skupiny Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí), která tento krok požadovala.

Lidovky.cz, ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.