Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

'Vývozci revoluce'. Nejtajnější íránská jednotka pomáhá Asadovi

Svět

  14:05
DAMAŠEK /TEHERÁN - Íránský velitel v neděli přiznal přítomnost elitních íránských oddílů Al-Kuds v Sýrii. Nejskrytější vojenské jednotky operují v osmi různých oblastech světa, i proto se jim říká "vývozci islámské revoluce". Mezi jejich hlavní činnosti patří špionáž, podpora převratů a výcvik zahraničních povstaleckých sil.

Íránská vojenská přehlídka foto: Reuters

Elitní jednotky Al-Kuds (persky Jeruzalém) jsou součástí revolučních gard, které jsou považovány za ochranu režimu islámských duchovních a nepodléhají pravidelné armádě, nýbrž duchovnímu vůdci země ajatolláhovi Alímu Chameneímu. Mimo jiného mají v rukou íránský raketový program a disponují vlastními pozemními jednotkami, námořnictvem i letectvem

Al-Kuds jsou tajnou složkou těchto gard a odpovídají za operace v zahraničí. Mezi její hlavní činnosti patří sbírání zpravodajských materiálů, podpora převratů, výcvik zahraničních povstaleckých sil a atentátů.

Čtěte také:

Složka má osm sekcí, každá je určená pro jinou část světa. Jsou aktivní v postsovětské střední Asii, Latinské Americe, Evropě i v Perském zálivu. I proto se jim říká "vývozci islámské revoluce". Al-Kuds koordinuje podstatnou část vojenských akcí libanonského hnutí Hizballáh, cvičila islamisty v Bosně, v Afghánistánu, kurdské šíity v Turecku, ale i muslimské povstalce v Súdánu, napsala agentura AP.

Klíčový spojenec
Generál Mohammad Alí Džafarí je první z velení těchto oddílů, který veřejně přiznal účast Kuds v syrském konfliktu. Bez dalších podrobností dodal, že jednotky jsou v Sýrii "už dlouhou dobu". 

Na začátku srpna syrští rebelové zadrželi 48 Íránců, které obvinili z příslušnosti k revolučním gardám. Po počátečním odmítání Írán přiznal, že mezi rukojmími byli bývalí členové gard, kteří do Sýrie údajně odjeli na náboženskou pouť.

Írán podporuje Bašára Asada od počátku propuknutíí povstání před 18 měsíci. Vládnoucí šíitský režim totiž považuje za svůj klíčový bod odporu proti Izraeli a sunnitským státům jako Saúdská Arábie nebo Katar. "Jsme hrdí na to, že bráníme Sýrii, která je článkem boje proti Izraeli," prohlásil Džafarí.

Rakety v Libanonu
Boje v Sýrii neustávají ani dnes. Při náletu syrského letectva v pohraničí dopadly čtyři rakety na území Libanonu, což je dosud nejvážnější přeshraniční incident. Munice dopadla do blízkosti města Arsál, odkud zatím nejsou zprávy o zraněných ani mrtvých. Na syrsko-libanonské hranici nejsou potyčky neznámou věcí - libanonská pohraniční stráž zatýká lidi, kteří se snaží do Sýrie pronést zbraně.

Vyšetřovatelé OSN, za něž dnes v Ženevě hovořil jejich šéf Paulo Sérgio Pinheiro, zjistili, že bojů v Sýrii se účastní stále víc cizinců včetně bojovníků svaté války. Právě díky těmto lidem se prý bojovníci syrské opozice, mezi nimiž byli původně hlavně dezertéři, radikalizují. Ve zprávě vyšetřovatelů OSN se uvádí, že boje jsou čím dál prudší v provinciích Latákíja a Idlib.

Na základě šetření Pinheirova týmu byl sestaven seznam osob, které se dopustily válečných zločinů a měly by být za své činy soudně stíhány. Pole agentury Reuters vyšetřovatelé doporučují, aby OSN předala záležitost Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC).

Autor: