31. března 2009 14:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Význam předsednictví EU se přeceňuje

Britský ekonomický list Financial Times. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský ekonomický list Financial Times. | foto: Reprofoto

LONDÝN Vegetování české vlády po ztrátě důvěry v parlamentu podle očekávání u některých lidí v Bruselu vyvolalo obavy a malomyslnost. Ale význam předsednictví Evropské unie se v hlavních městech členských zemích přeceňuje a v Bruselu panuje jiná skutečná obava - že se dostane do popředí euroskeptický a klimatickou změnu popírající prezident Václav Klaus, napsal dnes komentátor britského listu Financial Times Quentin Peel.

Někteří se bojí toho, že se provoz unie zastaví, jiní naříkají nad ztrátou vedení v Evropě. Ale to je přehnané. Zkušení matadoři v Evropské komisi a Radě EU jsou více v klidu. Podle nich národní vlády přicházejí a odcházejí, ale tvorba politiky a vyjednávání 27 členských států má svou vlastní dynamiku, ať předsedá kdokoli, uvedl komentář. "Defenestrace Mirka Topolánka je větší nepříjemností doma než v Bruselu."

Jednotlivé země přeceňují význam předsednictví, protože poskytuje příležitost premiérům a ministrům objevit se ve světle reflektorů na mezinárodní scéně. Platí to hlavně o malých státech, zatímco velké členské země si zase myslí, že mohou prosadit své oblíbené projekty, které ale obvykle zmizí během několika týdnů dalšího předsednictví. Skutečnou prací předsednictví je předsedat schůzkám a reprezentovat Evropu. Systém přežije, ať je předsedou velká nebo malá země. Česká vláda si nevedla tak špatně přes hodně kritiky ze zálohy, především z Paříže.

Naopak předsednictví francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho mělo smíšenou bilanci: sice vedl, ale s pravidly si hlavu nedělal, poznamenal komentátor Financial Times. "Ve skutečnosti nezáleží na tom, že je česká vláda doma v krizi, dokud budou posílat někoho, kdo bude předsedat jednáním," řekl jeden nejmenovaný dlouholetý ministr zahraničí. "Nejsou tam, aby určovali politiku, ale aby vyjednávali dohody."

V Bruselu ale panuje kvůli politických zmatků v Praze jedna skutečná obava: že vynese do popředí euroskeptického a klimatickou změnu popírajícího Václava Klause, napsal komentátor. "Tvrdí, že nechce oslabit předsednictví, ale zúčastní se summitů EU-USA a EU-Rusko. A poslední věcí, kterou Václav Klaus rád dělá, je představovat opatrný evropský konsensus. Je neústupný a říká, co si myslí. A tak se Barack Obama a Vladimir Putin mohou připravit na živé, ale rozhodně ne reprezentativní rozhovory," uzavřel komentář.
ČTK

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na Lidovky.cz